Nejrizikovější derby fotbalové soutěže zruší i tradiční průvod v Opavě

  11:56
Místo svatého Martina na bílém koni letos do Opavy přijedou fanoušci Baníku. Ve městě v souvislosti s rizikovým zápasem mimo jiné ruší oblíbenou akci. To se některým Opavanům nelíbí.

Fotbalový zápas Opavy s Ostravou poznamenaly násilnosti zejména hostujících fanoušků (18. března 2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zavedená a oblíbená akce, kdy 11. listopadu centrem města prochází průvod v čele se svatým Martinem a následuje program na náměstí se slavnostním otevřením svatomartinského vína, se v tradičním termínu neuskuteční.

Důvodem je, že se ve stejný den ve městě koná fotbalové utkání SFC Opava – FC Baník Ostrava, které policie kvůli rivalitě fanoušků obou klubů hodnotí jako nejrizikovější v domácí fotbalové soutěži.

Rušení akce někteří Opavané kritizují na sociálních sítích. „Slušní lidé díky této pohromě přijdou o příjezd Martina na bílém koni a oslavy s tím spojené. Namísto toho musejí přemýšlet kam s autem a jak tu neděli přežít,“ uvedla například Simona Závodníková.

Fotogalerie

Organizátoři prý vyhověli přání policie, která nedoporučila konání venkovních akcí, ale i majitelům koní, kteří nechtěli vystavit svá zvířata rámusu z dělobuchů.

Opavanům tak alespoň o pár dní později nabídnou částečnou kompenzaci. „Rozhodli jsme se pro zjednodušenou náhradní variantu. O kvalitní svatomartinské víno letošního roku občané nepřijdou. Budou si ho moci vychutnat na Svatomartinské vinné stezce, kterou přesuneme na pátek 16. listopadu,“ zmínil ředitel turistické oblasti Opavské Slezsko Jan Černý.

Zrušení průvodu není jedinou komplikací, na kterou se mají v neděli lidé připravit. Tamní řidiči kvůli průchodu fanoušků mohou mezi jedenáctou a sedmnáctou hodinou narazit na dopravní omezení, počítá se i s objízdnými trasami.

Opavský primátor Tomáš Navrátil navíc doporučil lidem neparkovat auta po trase pochodu fanoušků a zajistit před domy věci, které by mohly být zneužity jako zbraň nebo by mohly být zničeny.

Policie se chystá na fanoušky Baníku a Opavy

„Pro odstavení aut lidem uvolníme parkoviště v areálu magistrátu na Krnovské ulici, které sledují kamery. Zároveň prosíme občany, aby v neděli nechodili na procházku do Městských sadů,“ upozornil.

„Slušní občané musejí být trpěliví, aby se zvířata mohla opít a dělat bordel. Asi ten fotbal nikdy nepochopím,“ glosovala chystané manévry další obyvatelka města Michaela Böhmová

Video z dramatického dění před utkáním Opava - Baník v březnu 2017


Autor: