Synagoga a rabínský dům v Úštěku si připomenou pohnutou historii

  15:56
Historické stavby, které unikly řádění nacistů a komunistů nebo vstaly z popela, představí v neděli po celém Česku Den židovských památek. V sedmi případech se zapojí a zdarma otevřou i památky v Ústeckém kraji. Patří k nim i synagoga a rabínský dům v Úštěku.

Zdevastovaná ruina úštěcké synagogy se k novému životu probudila díky rozsáhlé, několik let trvající opravě, která byla dokončena před čtyřmi lety.

Fotogalerie

Byla postavena v roce 1794 na místě staré dřevěné modlitebny, která shořela při velkém požáru. Má čtvercový půdorys a v suterénu se nachází židovská škola s bytem učitele. 

„Podobné synagogy se dříve stavěly poměrně často, ale do dnešní doby se v Čechách dochovala jen tato jediná,“ poukazuje na unikátnost stavby správkyně Lenka Kalakajová.

Bohoslužby se v synagoze konaly až do začátku druhé světové války, po ní se však do Úštěka už nikdo z Židů nevrátil a židovská obec tu zanikla. 

„Synagogu nezničili nacisté, ale její stav se výrazně zhoršil za totalitního režimu, kdy se využívala jako stodola. Obnova začala v roce 1993 a společně se sousedním rabínským domem je otevřena od roku 2014,“ přibližuje Kalakajová.

V rabínském domě je nyní expozice židovského školství, která ukazuje tradiční i současné židovské vzdělávání a jejíž součástí je i stará židovská třída v suterénu navozující atmosféru dobové výuky v 18. století.

Přidají se i další židovské památky v kraji

V neděli bude možné navštívit v kraji i synagogy v Děčíně a Jirkově a židovské hřbitovy v Roudnici nad Labem, Mostě, Lounech a Hřivčicích. 

„Chceme památky zpřístupnit a zviditelnit, zdarma budou otevřené od 10 do 17 hodin,“ uvádí Pavel Veselý z Židovské obce v Praze.

Po celém Česku se pak otevře celkem 55 židovských památek jako vzpomínka na ty, které se dneška nedočkaly.

„Během války nacisté vypálili a zbourali na 70 synagog. Dalších 105 jich bylo zbořeno během čtyřicetiletí komunistického režimu. Systematicky byly ničeny také židovské hřbitovy,“ podotkl Veselý.