Zřícený železniční jeřáb se na koleje nevrátí. Začala jeho demontáž

  11:12
Železniční jeřáb, který před téměř dvěma měsíci vykolejil a zůstal viset ve stráni v Brtníkách na Šluknovsku, se už na koleje nevrátí. Jeho vlastník, společnost GJW Praha, nyní začal uvázlý stroj rozebírat. Řízená demontáž vyjde levněji, než kdyby firma jeřáb ze srázu vyprošťovala.

„Není pravda, že jeřáb nejde vyprostit. Je to ale o penězích,“ nastínil jednatel GJW Praha Milan Koudelka, proč se společnost rozhodla zřícený stroj vážící 217 tun spíše rozebrat. „Některé části skončí ve šrotu,“ připustil Koudelka.

Práce na demontáži jeřábu, která má trvat deset až patnáct dnů, neovlivní dopravu na železniční trati Mikulášovice dolní nádraží – Rumburk. „Je to mimo kolejiště,“ ujistila mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Fotogalerie

Mostní konstrukce o hmotnosti 50 tun, kterou jeřáb přepravoval, se podle Šubové nepoškodila a bylo ji možné následně instalovat na trať. Výluka, která tu do té doby probíhala, tak mohla skončit.

Nehoda se stále vyšetřuje

Obří jeřáb s mostem se v tomto místě zřítil 23. května. Při nehodě se lehce zranili dva lidé, kteří byli v prosklené kabině jeřábu.

Drážní hasiči v místě nehody likvidovali škody vzniklé havárií a zajišťovali ochranu životního prostředí, především s ohledem na únik provozních kapalin.

Drážní inspekce, která nehodu spolu s policií vyšetřuje, předběžně vyčíslila celkovou škodu na jeřábu, trati i mostu na 40,2 milionu korun.

„K této mimořádné události zajišťujeme veškerou dokumentaci. Tu potřebujeme k vydání závěrečné zprávy,“ řekl ve čtvrtek iDNES.cz mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.  

„Vyšetřování nehody stále pokračuje, žádný závažný posun z naší strany dosud nenastal,“ sdělila policejní mluvčí Petra Trypesová.

Záběry těsně po nehodě kolejového jeřábu: