Policie znovu zadržela Martina Dědice. Nikdo ale zatím neví, kvůli čemu

  9:50
Martin Dědic, ostravský podnikatel a bývalý lobbista, který pět let čelí stíhání z ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků, sice přichází na hlavní líčení ke Krajskému soudu v Ostravě z domova a celé léto strávil se souhlasem soudce ve svém přechodném bydlišti na Mallorce, v pátek jej ale překvapivě znovu zadrželi policisté.

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Martina Dědice a spolu s ním zřejmě ještě několik dalších lidí zatkla policie. Údajně kvůli nějakým zahraničním účtům. Ale nikdo neví, zda a jak to souvisí s projednávanou žalobou týkající se zakázek městské nemocnice a dopravního podniku nebo později vzneseným obviněním z krácení daní,“ informovali redakci MF DNES a iDNES.cz nezávisle na sobě dva lidé.

Podrobnosti ale neznali. A sdílnější nebyli ani lidé, kteří Dědicovy kauzy řeší v talárech. „Mohu jen říci, že probíhají úkony trestního řízení. Nic víc v této chvíli komentovat nechci,“ uvedl státní zástupce Vít Koupil.

Probíhající úkony potvrdil i advokát Miloslav Kijas. „Dosud jsem ale nedostal usnesení o zahání trestního stíhání, takže netuším, o co jde. Nemám ani informace o počtu zadržených,“ uvedl Dědicův obhájce.

Dědicův mobilní telefon je od pátku nedostupný. Pokud soudce nepošle muže do vazby, měl by se vrátit domů nejpozději po 48 hodinách od zadržení, tedy v neděli.

Poprvé se Martin Dědic dostal do vazby v březnu 2014, ale po několika měsících byl propuštěn a čekal na soudní proces. Ten začal v prosinci 2016, ale ani letos neskončí.

Dědic vinu popírá

Dědic i další lidé a zástupci firem obžalovaných ve stejné kauze vinu popírají. Vyšetřovatelé ale pracují dál a k původní žalobě se postupně přidávají další žaloby či obvinění.

V červnu policisté obvinili z krácení daní firmy Pragoimex a Martek Medical, její čtyři manažery i Dědice, který s firmami uzavřel poradenské smlouvy prostřednictvím společnosti Business Advisor. Státní zástupce od začátku tvrdí, že poradenské služby byly jen zástěrkou pro úplatky. Dědic nesouhlasí.

U soudu však ve vedlejší větvi jeho kauzy vypovídají spolumajitelky a manažerky reklamní agentury Propag-Storm. Shodně řekly, že Dědic a další lidé jim platili za předraženou sportovní reklamu a pak asi 80 procent ceny inkasovali zpátky v hotovosti.