Policie mi zabavila podklady k obhajobě, tvrdí lobbista Dědic

  15:36
Policie znovu obvinila ostravského podnikatele a lobbistu Martina Dědice z legalizace výnosu z trestné činnosti. Dědic je už téměř pět let stíhaný za ovlivňování veřejných zakázek a čelí obvinění i obžalobě z několika trestných činů. Sám od počátku vinu odmítá a říká, že se cítí šikanovaný státním zástupcem.

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě (14. února 2017). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Obvinili mě ze stejného činu, kvůli kterému už stojím před soudem. To sice nelze, ale státní zástupce si dělá, co chce. Je totiž v důkazní nouzi, tak hledá důkaz za každou cenu,“ míní Dědic, kterého policie kvůli novému obvinění v pátek i krátce zadržela a provedla u něj domovní prohlídky.

Jeho právník u soudu nedávno namítl, že domovní prohlídky v září 2013 byly nezákonné, už proto, že u nich nebyli počítačoví odborníci. 

Dědic si myslí, že právě proto teď státní zástupce nařídil nové domovní prohlídky u něj doma, ale i ve firmě, kterou před pěti lety spoluvlastnil a kde do prosince pracoval, ale teď už s ní nemá nic společného.

„Patří jen mému bratrovi. Upozornil jsem policisty na to, že je insolvenční správce a zabavením jeho serveru ohrozí insolvenční řízení stovek firem. Část techniky mu vrátili až dnes,“ řekl v úterý Dědic.

„Další problém je, že mu zabavili počítač, ve kterém mám podklady nutné ke své obhajobě před soudem. Nechali mi jen písemné podklady,“ dodal Dědic, který prostřednictvím advokáta podal stížnost proti svému zadržení i obvinění. Navíc věří, že prokáže také nezákonnost domovních prohlídek.

Žalobce v Dědicově kauze Vít Koupil tvrdí, že domovní prohlídky byly v roce 2013 i nyní v pořádku. Redakci MF DNES potvrdil krátkodobé zadržení Dědice i dalších lidí.

Žalobce: Obvinili jsme pět lidí

„Celkem jsme v pátek zadrželi a obvinili v souvislosti s legalizací výnosu z trestné činnosti pět lidí. Dva už čelí dřívější obžalobě, ale další tři lidé z Ostravy a Prahy s tím dosud neměli nic společného,“ uvedl Koupil bez bližších podrobností.

Ačkoli mezi trestnými činy, ze kterých je Dědic obžalovaný už od jara 2014, je i legalizace výnosu z trestné činnosti, podle Koupila se v případě nového obvinění nejedná o totožný skutek.

„Nemohu být konkrétní, ani nechci s panem Dědicem diskutovat přes média, ale podle zákona nelze za jeden skutek trestat dvakrát. V tomto případě bych řekl jen to, že jde o pokračování v té činnosti, za kterou byl obviněn v roce 2014,“ řekl Koupil.

Podle žalobce Dědic v minulosti převzal přes 30 milionů korun na úplatcích od vítězů veřejných zakázek. Peníze podle policie a svědkyň „propral“ přes reklamní agenturu Propag-Storm a většinu pak vybral v hotovosti. Nyní policie zřejmě řeší pokračování finančních toků. Dědic ale trvá na tom, že o úplatky nešlo.