Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

  9:50
Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval sociální projekty města zastupitel Martin Freund. Oponoval mu zástupce hnutí Slušní lidé.

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní lidé zastupoval na jevišti Viktor Lošťák a Žít Brno brněnský radní Martin Freund. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pikantní a místy i vyhrocený Duel o Brno, jak akci nazvali organizátoři, se odehrál v židenickém Dělnickém domě. Asi tři sta lidí si tam přišlo vyslechnout argumenty příznivců a odpůrců sociální politiky města. Dalších více než 10 tisíc lidí sledovalo přímý přenos na internetu. Do sálu se totiž dostali jen ti, kteří se předem nahlásili a jejichž jména zkontrolovala ochranka.

Aby obhájil, proč město dává byty bezdomovcům, vyzval zastupitele Martina Freunda (Žít Brno) Zdeněk Pernica z hnutí Slušní lidé, jehož někteří členové mají blízko k extremistickým skupinám.

Pernica i další lidé z hnutí Freunda dlouhodobě kritizují například ve svých videích na internetu.

„Nejsem dost vyškolený pro tuto problematiku, pozval jsem proto našeho konzultanta,“ prohlásil ale hned na začátku Pernica, který je také známý jako boxer vystupující pod přezdívkou Gauny.

Zavírání očí problém nevyřeší, řekl Freund

Za Slušné lidi tak mluvil Viktor Lošťák, zastupitel z hnutí Bystrčáci z Brna-Bystrce.

„Řekněte, kolik lidí jste ubytovali, kolik jste si vzali na platech a kolik to celé stálo,“ chtěl vědět hned zpočátku Lošťák. „V Bystrci s bezdomovci žádný problém nemáme, nejsou tu,“ dodal.

Lidé v publiku na to reagovali křikem: „Fuj! Proč nechcete pomáhat lidem?“

Freund odpověděl, že nelze zavírat oči před tím, že v Brně je dva a půl tisíce bezdomovců.

„Že je pan Lošťák nevidí, to ten problém nevyřeší. Díky tomu, že jsme rodinám dali městské byty, našlo si sedm z nich práci a jedenáct dětí začalo chodit do školky. Dostali jsme deset dětí z dětských domovů a zabránili odebrání šesti dalších. Jeden rok pobytu v domově stojí sedm set tisíc korun, v pěstounské péči pak tři sta tisíc. Za dva roky projektu se tak náklady na něj vrátí už jen na ušetřených penězích za pobyt dětí v ústavech,“ řekl Freund za mohutného potlesku publika.

V něm ale byli stejně tak zastoupení jeho odpůrci. „To jsou sociální inženýři! Šílenci,“ glosoval hlasitě debatu starší muž v první řadě.

Na debatu přišli opoziční i koaliční politici

Do Židenic se přišlo podívat také mnoho koaličních i opozičních brněnských politiků.

„Rozdávání bytů je demoralizující pro ty, kdo platí třeba polovinu svého příjmu za nájem a chodí do práce. A pak vidí, že sousedi žijí ze sociálních dávek a nemusí pracovat,“ prohlásil místostarosta Brna – Králova Pole Daniel Valenta (TOP 09).

Židenický zastupitel Roman Vašina (ODS) zase kritizoval náklady projektu rychlého zabydlení bezdomovců a rodin ve výši přes devět milionů korun.

„Ti lidé nevědí, jestli budou mít zítra střechu nad hlavou,“ argumentoval Freund. „To my taky ne!“ ozvalo se na to z publika.

„Ty rodiny si za to mohou samy, protože se chovaly asociálně. Návod, jak to řešit, dal ve Vsetíně starosta Jiří Čunek, vypakoval cigány z města, postavil jim dřevěné budky a je po starostech,“ rozohnil se za souhlasného křiku obecenstva muž, který se představil jako Radek Mladý.

Město potřebné lidi vybíralo losem

„Většina z těch lidí se do bezdomovectví narodila. Děti nemůžou za to, kde se narodí. Společnost, která není postavená na elementární solidaritě, nikdy nemůže fungovat. Musíme jim podat pomocnou ruku,“ odvětil mu Freund s tím, že potřebné lidi město vybíralo losem a barva pleti nehrála roli.

Lošťákovi také vadilo, že město z evropských peněz platí interkulturní mediátory, kteří mají pomáhat cizincům s jednáním na úřadech nebo ve školách.

„Pokud chceme, aby se začlenili a naučili cizí jazyk...“ začal Freund, načež ho přerušil výkřik z publika: „Nechceme!“

„Když je budeme ignorovat, budou tu vznikat ghetta, protože některé komunity jsou velmi uzavřené,“ dopověděl Freund.

„Když nechtějí respektovat naše zákony, ať jdou domů!“ zakřičel na něj vzápětí další muž.

„V Leedsu funguje interkulturní mediátor pro Čechy,“ dodal na to Freund.

Lidé se jej také ptali, kdo bude zodpovědný za to, pokud nebude projekt zabydlování bezdomovců úspěšný. „Já. Problém je, že je úspěšný,“ reagoval Freund.

„Některé lidi nepřesvědčím, protože jejich předsudky jsou tak silné a odporuje to jejich světonázoru,“ uzavřel nakonec po dvou hodinách vzrušené debaty Freund.