Po nenávistných urážkách prvňáčků dostala škola statisíce ze sbírek

  13:04
Základní škola v Teplicích, která loni čelila na internetu rasistickým útokům vůči tamním žákům různých národností, získala 225 tisíc korun ze sbírky v rámci kampaně „Oni je do plynu. My je do škol!“. Část peněz škola použije na nákup tabletů pro prvňáčky a zbytek pro další vzdělávání školáků i učitelů.

„Když jsem se o těchto útocích dozvěděla, byla jsem frustrovaná. Považuji je za nebezpečné selhání, které nás vede někam, odkud nemusí být cesta zpátky,“ prohlásila ve středu při besedě na této škole ombudsmanka Anna Šabatová.

Podle Zdeňka Ryšavého, ředitele organizace Romea, která kampaň koncem loňského roku vedla, nebylo jejím cílem jen vybrat peníze, ale i spojit lidi, jimž se útoky proti škole a dětem nelíbí.

Organizátoři sbírky pro žáky teplické školy se rozhodli využít již probíhající kampaně na podporu Romského stipendijního programu. Ten se zaměřuje na podporu romských studentů na středních a vysokých školách.

„Snažíme se vytvořit romskou střední vrstvu, která bude na školách normálně fungovat,“ vysvětlil Ryšavý.

V rámci kampaně se od poloviny listopadu do konce prosince 2017 podařilo vybrat 450 tisíc korun. Polovina výtěžku sbírky od 774 dárců putovala právě teplické škole v Plynárenské ulici. 

Dalších bezmála 600 tisíc

Další peníze získá škola ze sbírky iniciované spisovatelem a podnikatelem Patrickem Zandlem. „Podařilo se vybrat 590 tisíc korun,“ prozradil Zandl.

Dar musí nejprve formálně přijmout zřizovatel školy, tedy teplický magistrát. Motivací ke sbírce byl podle Zandla postoj politiků. „Nejvíc nám přišlo líto, že v době, kdy jsme se o to zajímali, nikdo z politiků proti těm nenávistným výrokům neprotestoval,“ podivil se.

„Tak jsme si řekli, že se musíme ozvat my, obyčejní lidé, a že by bylo hezké pro ty děti vybrat nějakou částku a poslat je jinam, třeba na hory,“ dodal Zandl.

Tyto peníze chce škola využít na ozdravné či vzdělávací pobyty nebo na vybavení, které si rodiče dětí ani škola nemohou dovolit.

Výhrůžky z Facebooku

Nenávistné vzkazy vůči škole se počátkem listopadu loňského roku objevily na Facebooku poté, co tam regionální Deník zveřejnil tablo teplické první třídy složené hlavně z romských, vietnamských a arabských dětí (o rasistických příspěvcích zde). 

Uveřejněná fotografie prvňáčků zaujala skupinu Neklan, která plní sociální síť protiuprchlickými příspěvky. 

„Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská, řešení se přímo nabízí,“ napsal jeden uživatel pod příspěvek. „Tam by sednul granát jak prdel na prkýnko,“ reagoval jiný. „Multikulturní sr***a,“ přisadil si další u tabla, které sdílely stovky lidí.

Ředitelka této školy Marcela Prokůpková uvedla, že jí přišel také nenávistný e-mail. „Stálo v něm, ať si počkáme, až někomu v naší škole někdo podřeže krk,“ tlumočila tehdy slova neznámého odesilatele.

Středeční besedy se vedle Šabatové zúčastnili také iniciátor kampaně Ivan Gabal, tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus, bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb a další hosté. 

Ti všichni útoky proti teplické škole a jakékoli podobné projevy rasismu ostře odsoudili.

Archivní záběry z teplické základní školy:  

Autoři: ,