Křetínský ohrožuje nezávislost fakulty, tvrdí akademici z brněnských práv

  7:12
Akademický senát se pustil do boje o nezávislost Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Má strach ze spolupráce s miliardářem Danielem Křetínským, který fakultě poskytl dar a chce na ní zřídit výzkumný Institut energetických studií. Děkanka ani rektor obavy senátu nesdílí.

Daniel Křetínský | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Špatný postup, nedostatek informací i ostrá slova o ztrátě nezávislosti. Markéta Selucká, děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, se dostala pod palbu tvrdé kritiky akademického senátu. Důvod? Spolupráce fakulty s podnikatelem Danielem Křetínským.

Český miliardář si totiž na brněnských právech plánuje vychovávat špičkové experty do svého Energetického a průmyslového holdingu (EPH). S děkankou se proto před časem domluvil na zřízení výzkumného Institutu energetických studií, který on bude financovat a v němž mají lidé z fakulty pracovat.

Senát se bojí, zda bude výzkumný institut, potažmo celá fakulta, nadále nezávislá.

„Právnická fakulta se dosud v oblasti energetického práva neprofilovala. Na tomto poli by logicky měla nejprve mít hvězdné postavení. Takhle ale došlo k obrácení posloupnosti,“ prohlásil Petr Lavický, senátor a pedagog zaměřený na občanské právo.

On i jeho kolegové tak mají jasno – specializaci fakulty by neměl určovat nikdo ze soukromého sektoru, kdo jí věnuje peníze. Právě Křetínský přitom už loni na jaře dal brněnským právům, která vystudoval, tři miliony korun. Následně se rozběhla užší spolupráce mezi vedením fakulty a jeho impériem EPH.

„Privátní partner nesmí mít kontrolu nad tím, co a jak se bude publikovat,“ upozornil Lavický na ustanovení v memorandu o spolupráci, v němž stojí, že zveřejnění výzkumných závěrů musí nejdříve obě strany odsouhlasit.

„Kdyby tak byl nějaký výzkum, který by se EPH nehodil, řekli by nám, ať ho nepublikujeme? Takovou možnost rozhodně nechceme dopustit,“ přidal se předseda senátu Josef Šilhán.

Rektor Bek snahy děkanky podporuje

Pro zástupce pedagogů i studentů je proto překvapující, že vedení fakulty s EPH vůbec jedná. Neexistují totiž podle nich žádná pravidla ani mantinely, aby byla nezávislost výzkumné instituce zajištěna.

O jejím zřízení se navíc dozvěděli až z médií. Kritika tak míří i na to, že je vedení fakulty předem neinformovalo a záměr nekonzultovalo.

Děkanka Selucká se tvrdé kritice brání. „Reakce akademického senátu mě překvapila. Čekala jsem kladnou odezvu, protože to považuji za možnost zvýšení prestiže fakulty,“ řekla s tím, že pravidla spolupráce se v současnosti ladí.

Selucká navíc našla zastání přímo u rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Ten sice obavy senátu chápe, ale zároveň nevidí důvod čekat s jednáním, protože by debatou o pravidlech mohla nakonec fakulta o příležitost spolupráce úplně přijít.

„Vedení univerzity má nepochybně zájem na tom, rozvíjet oblast energetické bezpečnosti a právních aspektů. Sponzor musí počítat s tím, že se dozví i něco kritického, je ale samozřejmě legitimní, že bude chtít něco pro sebe,“ podpořil Bek děkanku fakulty.

Selucká současná jednání bez existujících pravidel zdůvodňuje podobně – nechce ztrácet čas. Podle původních plánů prezentovaných přímo Křetínským má totiž Institut energetických studií na fakultě začít fungovat od podzimu letošního roku. A už za pár měsíců by postupně měla být vypsána výběrová řízení na vedoucí pracovníky.

EPH: Jsme přiměřeně trpěliví

Naruší miliardářův plán nynější spory? „Informujte pana Křetínského, že jeho záměr je předmětem zásadního jednání klíčových orgánů fakulty,“ vzkázal děkance Filip Křepelka, pedagog z katedry mezinárodního a evropského práva.

Selucká jeho slova vyslyšela, na posledním jednání senátu byl tak přítomen i zástupce EPH.

„Debatu chápeme, jsme přiměřeně trpěliví. Pokud si fakulta spolupráci nepřeje, tak ji můžeme ukončit. Čekáme, jaký postoj nakonec zaujme,“ řekl Tomáš Ciprovský z EPH.

Senátoři však zatím jednoznačné stanovisko říct nechtějí. „Nejedná se pouze o odpověď ano, nebo ne, ale o ano za jakých podmínek,“ vysvětlil předseda senátu Šilhán.

Nicméně výtek se děkanka nedočkala jen za spolupráci s Křetínským, ale i kvůli třímilionovému daru. Senátoři jej považují za problematický. O tom, kam přesně peníze půjdou, měli prý rozhodnout právě oni, stejně jako schvalují každoroční rozpočet. V tomto případě ale podle zástupců senátu rozhodla Selucká sama.

Akademický senát proto děkanku zaúkoloval vytvořením pravidel přijímání sponzorských darů a také zřízením etické komise. Ta má posoudit, nakolik bylo vůbec správné peníze od Křetínského přijmout a zda by nebylo lepší je vrátit. Konečné rozhodnutí o naložení s příspěvkem je však na Selucké. A ta peníze vracet nechce.

Autor: