Soud stále řeší Zátorského podnikání, nyní i jeho údajného pomocníka

  17:24
Patřil k nejúspěšnějším ostravským podnikatelům. Daneš Zátorský byl spojován například s opravnami letadel na mošnovském letišti, známou stavební společnosti VOKD nebo kampeličkou Unibon, které zhruba čtyři a půl tisíce střadatelů svěřily přes dvě miliardy korun. Teď se jeho činností zabývají soudy.

Daneš Zátorský v soudní síni letos v únoru. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Před deseti lety se Zátorského impérium v čele s firemní vlajkovou lodí Geofin začalo rozpadat. Třeba zánikem kampeličky se dosud zabývají soudy.

„Růst byl obrovský, ale pak udeřila ekonomická krize, která v prvním roce postihla letecký průmysl a pak nadlouho i stavebnictví. Určitě jsem i udělal nějaké chyby, ale rozhodující byla nedůvěra finančních institucí v tento region,“ řekl v pondělí MF DNES Zátorský.

Jenže policisté a státní zástupkyně Brigita Bilíková jsou přesvědčení, že jen na nepřízeň osudu Zátorský žehrat nemůže.

A podnikatele i jeho spolupracovníky, například Davida Rusňáka a Radka i Davida Hradilovy, žaluje za podvody. „Kromě hlavní trestní věci byly v této souvislosti zažalovány ještě další čtyři kauzy,“ přiblížila Bilíková.

Obžalovaný David Hradil (vpravo) před zahájením soudního líčení. (10. prosince 2018)

V pondělí se jedním z bočních případů začal zabývat Krajský soud v Ostravě. Obžalovaný David Hradil podle spisu jako jednatel společnosti Paywood Group vylákal z Unibonu takřka 27 milionů korun, i když údajně věděl, že půjčky nesplatí. A ani to prý nebylo účelem, protože státní zástupkyně je přesvědčená o tom, že peníze mířily do Zátorského dalších společností.

Poukazuje i na to, že Hradilův bratr Radek a Rusňák byli statutárními zástupci Unibonu a Zátorský členem úvěrové komise Unibonu. „Tudíž v Unibonu měl postavení de facto ovládající osoby,“ poznamenala Bilíková.

Účetnictví Geofinu bylo údajně omylem skartováno

David Hradil, jemuž za podvod hrozí 5 až 10 let vězení, jakoukoliv vinu odmítl. Vypovídat u soudu sice nechtěl, ale přečetl prohlášení: „To, co je mi kladeno za vinu obžalobou, důrazně odmítám. Vytýkaného jednání jsem se nedopustil.“

Kdy padne rozsudek, není zatím jasné. Ale už za tři dny začne čtení závěrečných řeči v hlavním soudním případu se Zátorským, ve kterém jde až o 120 milionů korun údajně vyvedených z kampeličky.

Bilíková připustila, že vyšetřování konce Zátorského podnikání bylo náročné. Vždyť vyšetřovací spis čítá osm tisíc stran.

„Jedná se o deset let staré skutečnosti, navíc většina dokumentů už není dohledatelná. Například účetnictví Geofinu bylo údajně omylem skartováno,“ povzdychla si státní zástupkyně.

Zátorský: Čím se živím? Firmám předávám své zkušenosti

Zátorský souvislost se zničením firemního účetnictví odmítl. „To se stalo rok a půl poté, co jsem z Geofinu odešel. Neměl jsem na to vliv,“ tvrdil.

Údajné tunelování Unibonu pak Zátorský označil za absolutní mystifikaci.

„Není jediný z vkladatelů, který by své peníze nedostal. V době, kdy byla Unibonu odňata licence, tak bylo na jeho depozitech více než 700 milionů korun plus úvěry a nemovitostní aktiva,“ poukázal. Uvedl, že soudní líčení ho ničí jak obchodně, tak i osobně. „Ovlivňuje mě to neuvěřitelně,“ zmínil.

Na dotaz MF DNES, co dělá v současnosti, Zátorský řekl, že se snaží navázat na své někdejší podnikání. „Mám dvě malé děti, tak se něčím živit musím. Například několika firmám dělám poradce. Snažím se jim předat své zkušenosti.“

Autor: