Damani v zoo Dvůr mají mládě. Příbuzní slonů se podobají králíkům

  16:38
V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě damana skalního. Naposledy se zdejší zoo podařilo rozmnožit tato zvířata před šesti lety. Malí savci připomínají většího králíka, ale přitom jsou nejbližšími příbuznými slonů.

Mládě damana skalního ve Dvoře Králové | foto: Safari Park Dvůr Králové, Kateřina Bílková

V pavilonu Africká savana je nyní k vidění trojice damanů – dospělí jedinci Elf a Kaia a jejich potomek. Páru se 20. června narodila mláďata původně dvě, přežilo však pouze jedno.

„Pohlaví nového přírůstku zatím neznáme, první preventivní prohlídku provedeme v příštích týdnech. Malého damana je ale možné už nyní pozorovat v expozici, jen občas si zaleze odpočinout do dřevěné boudičky,“ říká ošetřovatelka Kateřina Bílková. 

Dnešní vzhled damanů příliš nenasvědčuje tomu, že to jsou potomci vyhynulých prakopytníků, natož nejbližší příbuzní slonů a sirén, což jsou býložraví savci žijící v moři.

„Při bližším pohledu však zjistíte, že damanům stále dorůstají horní řezáky, které se přeměnily na jakési malé kly, a na končetinách mají nehtovitá kopýtka. Se slony vykazují dokonce i některé podobné znaky na kostře,“ popisuje ošetřovatelka.

Damani skalní obývají oblasti jižně od Sahary, objevují se na jihu Afriky, případně i v horách v Libyi a Alžírsku nebo v Sýrii.

„Daman skalní může v dospělosti dosáhnout hmotnosti přes pět kilogramů. Žije v koloniích složených z jednotlivých rodin vedenými dominantními samci. Jak napovídá druhové jméno, zdržuje se především ve skalách a kamenitých oblastech, kde si staví vlastní hnízda nebo využívá opuštěné nory po hrabáčích, surikatách a podobně,“ uvedla mluvčí safari parku Andrea Jiroušová.

Pro všechny druhy damanů je společná nízká schopnost regulace teploty těla, proto věnují hodně času vyhřívání se na slunci.

V třetihorách byli damani rozšířeni ve více druzích, některé dosahovaly velikosti divokého prasete. Současnosti se dočkali ti nejpřizpůsobivější, kteří mají schopnost najít úkryt a stravu tam, kam se nedostanou kopytníci, kteří jim konkurují.

„Jedním z takových znaků jsou například končetiny uzpůsobené k pohybu po skalách a šplhu díky speciálním žlázám vylučující lepkavý sekret v oblasti chodidel a postavení palce na zadních nohou,“ doplnila mluvčí.

Autor: