VIDEO: V Czajankových kasárnách se po 80 letech opět střílelo

  11:02
Autentické přestřelky, zranění, dobové uniformy i vojenská technika. To všechno mohli vidět v sobotu návštěvníci frýdecko-místeckého Faunaparku. Odehrávala se tam totiž rekonstrukce ojedinělé válečné události - boje o Czajankova kasárna.

Letos uplynulo 80 let od doby, kdy se 8. pěší pluk, který sídlil v bývalé Czajankově textilní továrně ve Frýdku-Místku, postavil proti německé okupaci

Fotogalerie

Ve Faunaparku se o jeho rekonstrukci postaraly jednotky klubu vojenské historie Chotěbuz pod vedením Jána Labáka. Na připraveném bojišti sehrály zteč, jejíž scénář vznikl podle výpovědí vojáků, kteří se jí v roce 1939 zúčastnili.

Do boje se zapojilo na 40 vojáků. Na české straně bránila kasárna pěchota, na německé i technika. Důstojníci Wehrmachtu přijeli na místo střetu v kabrioletu BMW, řadoví němečtí vojáci pak v nákladním autě Opel Blitz. 

Objevilo se také obrněné auto Sdkfz 222 a protitankový kanón PAK 36. Přibližně v půlhodinovém boji Čechoslováci vystříleli všechnu svou munici.

„V Czajankových kasárnách sloužili samí čerství odvedenci bez zkušeností. Odhady, kolik jich bylo, se rozcházejí. Jedni tvrdí 200, druzí 300. Neměli ani pořádnou výzbroj, protože těžké kulomety jim armáda na zimu posbírala do skladu. Bránili se tedy jen se dvěma lehkými kulomety, 40 opakovacími puškami a s několika pistolemi,“ popisoval tehdejší těžkou situaci a odvahu mladých vojáků moderátor akce.

Město už památku statečných obránců uctilo ve čtvrtek pietním aktem.