Kraj počtvrté soutěží přestavbu nemocnice v Náchodě, zmírnil podmínky

  14:44
Královéhradecký kraj vypsal již počtvrté tendr na modernizaci Oblastní nemocnice Náchod. Přestavba špitálu má stát maximálně 1,82 miliardy korun bez DPH. Nově jeho součástí není dodávka zdravotnického zařízení a nábytku.

Vizualizace poslední varianty přestavby náchodské nemocnice (srpen 2017). | foto: Královéhradecký kraj

Podle představitelů hejtmanství nové výběrové řízení prošlo takovými změnami a zjednodušeními, že by, na rozdíl od předchozích tří pokusů, již mělo klapnout a příští rok v únoru by jeho vítěz mohl započít dlouho očekávanou stavbu.

Rekonstrukce bude mít jednu až dvě etapy. Tendr má hodnotu 1,4 miliardy korun a jeho součástí je i opce na případnou druhou etapu, která by stála 420 milionů korun. O tom, zda se do druhé etapy pustí nebo ne, má rada kraje v rámci opce možnost se rozhodnout v průběhu tří let po vysoutěžení tendru.

Díky přestavbě vznikne centrální pavilon K a lůžkový pavilon J. Do pavilonu K se přestěhují obory, které v současné době sídlí v takzvané horní části nemocnice.

V rámci opce se do konce roku 2020 budou moct radní rozhodnout, zda postavit i pavilon I. Měl by být kopií pavilonu J a sloužit nejen jako lůžková, ale také jako variabilní část nemocnice. V ní by mohly vzniknout oddělení oborů, které tou dobou zrovna budou potřeba.

Sítem projde více firem

Kraj v novém tendru zmírnil některé podmínky tak, aby se výběrového řízení mohlo zúčastnit co nejvíce firem.

„Chtěli jsme, aby podmínky byly co nejméně zatěžující, ale zároveň, aby nemohl stavět někdo úplně bez zkušeností,“ vysvětluje krajský radní zodpovědný za investice Václav Řehoř (ODS).

Radní tak zrušili například post koordinátora stavby, kterého zastoupí vedoucí projektu s hlavním stavbyvedoucím. Na hlavního stavbyvedoucího budou i nižší nároky, než tomu bylo v předchozím tendru. Předtím musel mít zkušenost se stavbou v ceně 550 milionů korun bez daně, nyní stačí hodnota 100 milionů. Stejně tak se snížily náklady třeba i na dodavatele elektro či na dodavatele zdravotně technických instalací.

„Beze změny jsme však nechali třeba podmínku zkušenosti s minimálně jednou stavbou operačních sálů o minimální ploše 150 metrů čtverečních,“ dodal Řehoř.

Radní si od změny podmínek slibují lepší výběr zhotovitele a méně komplikací při výběrovém řízení.

„Kritéria jsme opravdu nastavili tak, abychom dali příležitost co největšímu počtu uchazečů. Očekávám, že se jich přihlásí velké množství,“ slibuje si od výběrového řízení hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Uchazeči mohou nabídky podávat do 2. října do 10 hodin.

Kraj také snížil takzvané bankovní garance, které v minulosti byly ve výši osmi procent z celkové ceny. Nyní budou ve výši tří procent, což rovněž umožní účast menších firem, než tomu bylo doposud.

„Propočítali jsme si, že i tři procenta budou dostatečná na pokrytí případných změn či problémů,“ uvedl Řehoř.

Hotovo má být v říjnu 2020

Podle harmonogramu, který slibuje ideální stav, kdy se nikdo neodvolá či nedojde k jinému zdržení tendru, by měl vítěz zahájit stavbu do 10 dnů po podpisu smlouvy. Hotovo by mělo být do 26 měsíců od zahájení stavby.

„Termín ukončení zkušebního provozu by byl do šesti měsíců od dokončení stavby,“ uvedl Řehoř. Kraj by měl stavbu převzít do 32 měsíců od zahájení stavby. Pokud by ji stavebník zahájil v únoru 2018, jak si vedení kraje slibuje, mělo by k tomu dojít zhruba v říjnu roku 2020.

Celá přestavba se bude odehrávat za plného provozu nemocnice. Kromě vybudování nových budov čeká areál i stavba úplně nových komunikací a oplocení.

Kompletní přestavbu a modernizaci oblastní nemocnice v Náchodě, která je spádová asi pro 200 tisíc lidí, kraj připravuje už řadu let, protože některé budovy špitálu jsou v původním sto let starém stavu. Nemocnice je také velmi neuspořádaná a různé obory jsou „rozházené“ na velké ploše.

„Kromě samotné modernizace a vytvoření důstojného prostředí je pro nás zásadní motivací právě sjednocení oborů do dvou budov. Má to nejen ekonomické důvody, ale bude to pohodlnější také pro pacienty i zdravotníky, kteří musí pacienty často převážet z jedné části areálu do druhé,“ uvedl Aleš Cabicar (TOP 09), náměstek hejtmana mající na starost krajské zdravotnictví.

Nové objekty vzniknou ve volném prostoru v zatáčce v dolním areálu nemocnice. Co se stane s horním areálem po dokončení rekonstrukce a odstěhování různých oddělení, ještě není jasné.

„Královéhradecký kraj se do budoucna bude potýkat s nedostatkem lůžek následné péče. Jednou z variant je, že areál bude sloužit jako moderní LDN. Taková zařízení momentálně máme pouze v Hradci Králové a Opočně,“ uvedl Cabicar.

Do centrálního pavilonu kraj sestěhuje oddělení ARO, JIP, operační sály, zobrazovací metody, porodnici a dětské oddělení. V budově lůžkového pavilonu se bude nacházet ortopedie, gynekologie s mamologií, chirurgie či neonatologie.

Tři předchozí soutěže radní z několika různých důvodů zrušili. Vypsání zatím poslední soutěže proto předcházela sedmiměsíční revize celého záměru (psali jsme o ní zde).

Třetí pokus o dostavbu nemocnice loni v prosinci ztroskotal na podezřeních, že některým firmám bylo výběrové řízení dělané na míru. Kvůli podezření loni v sídle kraje, ale i v několika firmách a doma u tehdejšího hejtmana Lubomíra France (ČSSD) zasahovala policie (více tady). Dokumentace se proto ani nebude předávat fyzicky, jak tomu bylo v minulých soutěžích.

„Všechny potřebné dokumenty jsou od včerejška k dispozici na veřejném profilu zadavatele,“ řekla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.