Čtrnáctý ročník Lesní slavnosti Lapků z Drakova

  9:43
Ve dnech 21. a 22. července 2018 se v Biskupských lesích u Vrbna pod Pradědem uskuteční 14. ročník Lesní slavnosti Lapků z Drakova pořádaný Spolkem Přátelé Vrbenska. Jde o jeden z nejrozsáhlejších projektů zaměřených na rodiny s dětmi, které jsou na Jesenicku organizovány.

Na Lesní slavnosti Lapků z Drakova nebude ani letos chybět zástupce vodní říše. | foto: Archiv Spolku Přátelé Vrbenska

Na zhruba devítikilometrové trase, která vede historickou obchodní stezkou spojující Olomouc s Vratislaví a Baltským mořem, bude nejen devět stanovišť většinou inspirovaných místními pověstmi, ale připraveno bude i množství jiných úkolů a zábavy určené jak dětem, tak dospělým.

„Ty určitě zaujme středověká tavba železa, které se ujali odborníci na slovo vzatí v čele s docentem Zdeňkem Tomanem z katedry tepelné techniky Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO. Autory repliky středověké dřevouhelné hutě jsou studenti této vysoké školy,“ říká Karel Michalus, předseda Spolku Přátelé Vrbenska, a zároveň upozorňuje, že zmíněná replika je odkazem na Lorenzovu huť, která zde byla v roce 1807 postavena bratry Krischovými.

„Už v 70. letech minulého století vyzýval profesor Myška z VŠB k pokusu o záchranu této ojedinělé technické památky. Lesní slavnost Lapků z Drakova je jedním z kroků Spolku Přátelé Vrbenska k záchraně této hutě i jiných významných míst Drakova,“ pokračuje Karel Michalus s tím, dnes je i díky mnoha aktivitám spolku huť evidována Ministerstvem kultury ČR jako ohrožená památka.

Lesní slavnost Lapků z Drakova bude v obou dnech začínat v 10 hodin, v sobotu bude ukončena ve 20 hodin, v neděli v 17 hodin. Celodenní vstupné je 30 korun na osobu, děti mají vstup zdarma.

Karel Michalus dodává, že děti si zde za 10 korun zakoupí vandrovní knížku, v níž mají zakreslenu trasu i s jednotlivými stanovišti. Na nich pak budou po splnění úkolů dostávat do knížky razítka.

„Když budou mít razítka alespoň z pěti stanovišť, dostanou od nás po návratu do stanu pořadatelů část zlatého pokladu,“ motivuje Karel Michalus, podle jehož slov se návštěvníci Drakova o víkendu potkají se skřítky, vodníkem i černokněžníkem, vyzkoušejí si rýžování zlata i jízdu na ponících a jiné atrakce.

A také budou moci díky Biskupským lesům, odboru Biskupství ostravsko-opavského, zasadit strom, označit jej štítkem a v následujících letech sledovat, jak roste.