Brněnské ČSSD utíkají těsně před volbami členové. Kandidují samostatně

  16:14
Jen několik týdnů před komunálními volbami opustily brněnskou ČSSD desítky členů. Vyvrcholila tím jejich nespokojenost se situací ve straně. Podle šéfa brněnských sociálních demokratů Olivera Pospíšila jde jen o zhrzené ambice.

Šéf brněnské ČSSD Oliver Pospíšil kritiku bývalých členů odmítá | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

„V sociální demokracii se jde po moci, ne po ideálech. V brněnské městské organizaci se stojaté vody nehnuly. Od roku 2001 se nevyměnili klíčové lidé na vedoucích postech,“ prohlásil Jiří Čejka, který je šestnáct let úspěšným starostou brněnských Vinohrad.

V posledních komunálních volbách před čtyřmi lety dostal přes čtyřicet procent hlasů. Letos jej místní organizace nezvolila lídrem kandidátky. Proto s dalšími šesti členy odešel a založil nezávislou kandidátku Jiří Čejka s občany pro Vinohrady.

Z další místní organizace v Králově Poli odešlo na jaře nejméně třicet lidí, což je devadesát procent členské základny. „Sociální demokracie v Brně podle nás není sociální demokracie, dělá populistickou konzervativní politiku, kterou prosazuje ODS nebo SPD. Brněnské vedení strany neví, jak se žije lidem, pohybuje se jen ve světě politicko-ekonomických elit,“ popsal Michal Škerle.

Ten odešel s dalšími lidmi na kandidátku Pirátů. Sám přitom patřil mezi aktivní členy ČSSD, kde byl od roku 2002 a působil jako krajský zastupitel a krajský tajemník strany.

Podobný exodus zaznamenala i buňka v Žabovřeskách, část lidí si také založila vlastní kandidátku. Stěžují si na klientelismus a špatnou vnitrostranickou komunikaci.

Podle šéfa brněnské ČSSD není kritika na místě

Šéf brněnské organizace ČSSD Oliver Pospíšil kritiku odmítá. Podle něj se jen projevují zhrzené ambice bývalých členů, kteří se nedostali na kandidátky kvůli nedůvěře spolustraníků.

„Pan Čejka ani pan Škerle nepatřili mezi rebely nebo hlasité kritiky poměrů. Oba se opírali v minulosti o bývalého předsedu Bohuslava Sobotku, který za fungování ČSSD nesl dlouholetou odpovědnost. Tento příběh reformátorů, kteří vyčerpali všechny možnosti a nezbylo jim nic jiného než odejít z dusného prostředí, nemůže obstát,“ řekl Pospíšil.

Podobný exodus jen několik měsíců před volbami ale brněnská ČSSD dosud nezaznamenala. Momentálně má 940 členů a odchod ohlásilo asi šest desítek z nich. Dalším pak skončí členství ve straně automaticky po nezaplacení příspěvků začátkem roku.