Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

  18:34
V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na hlavní scéně bylo vystoupení tuzemské kapely Buty, navážou na ně nejen tam hosté z Evropy i exotických končin.

Úvodní den festivalu ale předurčily i klimatické změny v přírodě, téma, které hýbe 21. stoletím. Z Amazonie na doprovodné diskusní fórum Meltingpot zavítal indián Manari Ushigua, který se tomuto tématu věnuje přímo v první linii a hovořil o tom i v rozhovoru pro MF DNES (čtěte zde)

„Jsem připraven vysvětlit velké změny ve světě. Prales nejsou jen plíce, ale i srdce světa. V­ našem kmeni si jej velmi vážíme. Prales je třeba chránit, abychom i­ nadále existovali jako lidstvo,“ uvedl Ushiga za svůj kmen Sápara.

Otázka klimatických změn přivedla do Ostravy také jedinečný hudební fenomén Small Island Big Song, jenž přebírá štafetu na druhé hlavní hudební scéně po skupině Buty: „Přinášíme neuvěřitelný hudební příběh, který začal před pěti tisíci lety na Tchaj-wanu, odkud pocházejí obyvatelé z ostrovů v Pacifiku a Indickém oceánu.“

Hlavní festivalová scéna v první den patří tomu nejlepšímu ze současné evropské popové scény – vystoupí dánská umělkyně MO a v závěru prvního dne i očekávaná hvězda Florence + The Machine. Čtvrtek pak bude patřit exotické Marize, Rag’n’Bone Manovi nebo Kronos Quartetu. V sobotu, poslední den festivalu pak vystoupí i hlavní hvězda - kapela the Cure.

Pocta českému parahokeji

Festival myslí i na sportovní fanoušky. Ti budou moci být v pátek od 12 hodin u toho, když svoji hymnu zazpívají členové českého parahokejového týmu.

Fotogalerie

Myšlenka pozvat parahokejisty na Colours of Ostrava přitom vznikla už na úspěšném mistrovství světa v ­parahokeji, jež se na jaře konalo v Ostravě.

Akci doplní beseda, která se uskuteční na Cylinders Gong stage a povede ji moderátor Robert Záruba. Mezi jeho hosty vystoupí třeba trenér české parahokejové reprezentace Jiří Bříza, brankář Michal Vápenka či ­hráči Miroslav Novotný a Michal Gier. 

„Na Coloursech budu vůbec poprvé a moc se na to těším. Vítkovický areál na mě působí osobitou atmosférou, a proto jsem zvědavý, jaká bude při celém festivalu. Počítám s tou nejlepší, i na naší besedě,“ nechal se slyšet kapitán české reprezentace Michal Gier.