Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

  13:32,  aktualizováno  15:42
Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v Německu. Uvedla to státní zástupkyně Kateřina Doušová, jejíž úřad případ dozoruje. Podezřelý podle ní stále nekomunikuje a informace o něm zjišťuje policie zejména pomocí mezinárodní spolupráce. Muže soud odpoledne poslal do vazby.

Stalo se tak kvůli obavám, že by cizinec mohl utéct. „Je to osoba bez zázemí, bez dokladů a v pohybu. Je nezbytné ho takto zajistit,“ uvedl soudce Miroslav Kureš.

Muž, jemuž hrozí od dvou do deseti let, se soudcem příliš nekomunikoval. V jednací síni byl přítomný tlumočník, který ovládá několik jazyků. „Moc se nevyjadřoval. Začal v arabštině, končil ve francouzštině,“ konkretizoval soudce. Muž se podle něj k činu nejdříve přiznal, pak zase uvedl, že nic neudělal.

Proti usnesení o uvalení vazby podal stížnost. „Řekl, že nechce do vězení, takže to musíme brát tak, že stížnost podal. Ta nemá odkladný účinek, takže bude ve vazbě. Stížností se bude zabývat krajský soud,“ dodal Kureš s tím, že podezřelý nakonec řekl, že chce do Francie.

Podle soudce muž dívce také ukradl mobil.

V Německu muž při podání žádosti mluvil anglicky, arabsky a německy. „V žádosti o azyl neuvedl zemi svého původu. Z rejstříku trestů také víme, že byl v krátkém výkonu trestu. Zároveň proti němu bylo zahájeno stíhání i za násilné trestné činy,“ doplnila pro iDNES.cz Doušová.

Negry na tebe! Okamurovi příznivci na webu útočí na redaktorku rozhlasu

Novinky.cz uvedly, že české úřady již znají jméno podezřelého, kterému je podle žalobkyně zhruba 30 let. Podařilo se to zjistit na základě fotky, která odpovídala muži z databáze žadatelů o azyl v Německu. Zahraniční kolegové českým policistům poté potvrdili, že se jedná o muže, kterému v Německu žádost o azyl zamítli.

„Ke ztotožnění vedly ještě další informace, které nelze vzhledem k vyšetřování sdělit,” uvedla pro Novinky.cz žalobkyně.

Fotogalerie

Podle informací MF DNES je mužem devětadvacetiletý Abdallah Diallo, jenž pochází z Libye nebo Mali. Na opuštění Německa měl dva roky a v úterý ho pustili z vězení.

Byl tady totiž odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 46 dnů kvůli jízdě na černo a kvůli vyhrožování sociálnímu pracovníkovi, na kterého křičel, že ho zabije.

Mluvčí saského ministerstva vnitra Patricia Vernholdová iDNES.cz potvrdila, že muž je občanem afrického státu. Po propuštění z věznice v Drážďanech nebyl vyhoštěn do Česka, zdůraznila i ona.

Německé úřady jej zařadily mezi osoby určené k deportaci. Nemohly jej ale deportovat do vlasti kvůli chybějícím dokladům pro vytvoření náhrady cestovního pasu, dodala.

Němci podle Vernholdové nevědí, jak a kdy se muž dostal do Česka. Zřejmě tam vyrazil hned po úterním propuštění z vězení v Drážďanech.

Po zamítnutí azylu německé úřady muži podle zástupkyně vystavily tzv. vízum pro strpění. Po dobu tohoto opatření se měl muž pravidelně hlásit německým úřadům. Policie nyní zjišťuje, jak podezřelý podmínky dodržoval a jak postupovaly německé úřady.

„Z Německa vyhoštěn zatím nebyl,” zdůraznila státní zástupkyně. Zda o tom měly někdy v dohledné době německé úřady případně rozhodovat, česká strana zjišťuje.

iRozhlas.cz pak píše, že cizinec na území Česka přijel vlakem a v okolí Lukavce ho nejspíš vysadila obsluha, protože neměl platnou jízdenku. Muž přijel směrem od Drážďan.

Cizinec v úterý podle policie znásilnil šestnáctiletou dívku u obce Lukavec, policie ho krátce po činu dopadla a zadržela.

Autoři: , ,