Za dvě přepadení hrozilo muži až dvanáct let vězení. Vyvázl s podmínkou

  13:56
Dvouletým podmíněným trestem skončil proces s devětadvacetiletým rumunským dělníkem obžalovaným ze dvou loupežných přepadení v Kaplici na Českokrumlovsku. Soud se táhl tři a půl roku. Na jeho konci je částečné zproštění obžaloby a rozsudek, který muž okamžitě přijal.

Podle obžaloby má Gheorghe Vasile Donisa na svědomí dvě přepadení nočních chodců v Kaplici v létě 2015. Obě jsou si podobná. Útočník si vyhlédl opilé muže. Zezadu je povalil na zem a sebral jim peněženky s doklady a mobily.

V prvním případě utrpěl přepadený lehčí zranění v obličeji. Měsíc po tomto incidentu odnesl druhý chodec napadení zlomeninou prstu a pohmožděninami, celkově jeho zranění lékaři označili jako těžké. Donisovi, kterého usvědčily pachové stopy a výpovědi jeho spolubydlících, za to hrozilo až dvanáct let vězení.

Českobudějovický krajský soud mu v roce 2016 uložil pět let vězení a na stejnou dobu také zákaz pobytu v Česku. Po odvolání obžalovaného Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a uložil nové dokazování. Například vyslechnutí Donisova známého, který tvrdil, že u něho viděl jeden z ukradených mobilů. Soud tohoto několikrát trestaného Rumuna musel složitě vyhledat až na Slovensku.

„Jeho výpověď je nevěrohodná, nemluví pravdu. Jsem tady, aby byla pravda prokázána,“ řekl Donisa k výpovědi krajana. Sám obě přepadení od začátku popíral.

Na první termín nového soudního jednání se přitom bez omluvy nedostavil a hrozil mu mezinárodní zatykač. Absenci ve čtvrtek vysvětlil rodinnými problémy doma v Rumunsku.

Senát nakonec Donisu zprostil obžaloby z druhé loupeže s těžkým zraněním z důvodu důkazní nouze.

V prvním případě ale jeho obhajobě neuvěřil. Ta spočívala například v tvrzení, že ukradený mobil koupil od neznámého muže a opatřil ho svojí SIM kartou.

„Usvědčil ho řetěz nepřímých důkazů. Mimo jiné jeho pachové stopy na nalezené peněžence a dokladech přepadeného, které zkoumala policie už hodinu a půl po loupeži,“ zdůvodnila předsedkyně senátu Olga Smrčková.

Trest na spodní hranici sazby zdůvodnila soudkyně dosavadním řádným životem obžalovaného, nízkou hmotnou škodou a pouze drobným zraněním poškozeného.

Nepravomocný rozsudek Donisa přijal, státní zástupce ale trvá na tom, že muž spáchal obě přepadení. K verdiktu se nevyjádřil.