Cizinec dostal za napadení krajana nožem devět let. Hrozilo mu osmnáct

  14:56
Devět let vězení za pokus o vraždu krajana uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému dělníkovi z Polska. Muži, který přijel za prací do Písku, hrozilo 10 až 18 let, ale senát trest mimořádně snížil, protože vražda nebyla dokonána. Napadený přežil jen díky včasnému zásahu záchranářů.

Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný Wojciech Adam Žyto se na místě odvolal.

Soudu popsal svou misi za prací do České republiky. Uvedl, že doma se živil různými brigádami a hlavně od svých dvanácti let konzumoval alkohol a drogy.

V roce 2015 ho oslovil inzerát polské pracovní agentury, která nabízela práci v písecké průmyslové zóně za měsíční plat 18 až 20 tisíc korun. Oproti poměrům ve vlasti, kde za stejnou práci byla odměna v přepočtu nanejvýš 11 tisíc korun, to bylo podle Žyta dost zajímavé.

„Jelo nás ve vlaku z Polska víc. V Písku jsem podepsal smlouvu a dostal postel v bývalé ubytovně Jitexu. Pracovali jsme ve třísměnném provozu ve skladu, vždycky dvanáct hodin. Dva dni práce, dva volna,“ líčil muž.

Do problému se dostal už po měsíci. Volno trávili podle něj dělníci na ubytovně i mimo ni většinou pitím piva a vodky. Jednoho dne se opil a na ubytovně pobodal krajana, který ho, jak se hájil, provokoval.

Zasadil mu nožem rány do hlavy, krku, břicha i zad. Zraněný přežil jen díky rychlé zdravotní pomoci. Žyta obvinili z ublížení na zdraví, ale soud nakonec čin překvalifikoval na pokus vraždy. Hrozilo mu 10 až 18 let vězení.

„Trest jsme mimořádně snížili, protože vražda nebyla dokonána,“ zdůvodnil předseda senátu Michal Kubánek.

Českobudějovický soud se zabýval podobným případem v krátké době podruhé. Vloni poslal do vězení na šest let jednadvacetiletého Poláka, který na ulici v Písku napadal chodce a zranil starší ženu.

Vyšší kriminalita kolem dělnických ubytoven

Případy otevřely diskusi o tom, nakolik je zaměstnávání zahraničních pracovníků rizikové. Podle některých názorů dovážejí do Česka levné pracovní síly legální i pololegální agentury a nabírají lidi s pochybnou morálkou.

Policisté přiznávají, že v místech, kde je větší hustota zahraničních dělníků, je kriminalita větší. „Samozřejmě, že o těchto lokalitách víme a více je kontrolujeme. Každý týden situaci rozebíráme s vedením radnice. Většinou se jedná o drobnější přečiny jako krádeže alkoholu v prodejnách, výtržnosti. Jde o to, jací cizinci se k nám dostávají. Agentury nabírají hlavně levné pracovní síly,“ míní vedoucí písecké městské policie Jan Liška.

Nová pravidla má nastavit novela zákona o zaměstnanosti. Politici chtějí zamezit profitování na trhu práce pseudoagenturám, které předpisy obcházejí.
Podle odborníka, který už deset let pomáhá cizincům jako poradce, by trhu prospělo, kdyby se předpisy o zaměstnávání zahraničních dělníků zjednodušily.

„Tito lidé vezmou práci, o kterou Češi nestojí. Cítí se ale omezovaní na právech a svobodě, stres řeší alkoholem,“ uvedl poradce, který si kvůli své specializaci nepřeje zveřejnit jméno.