Cizinci budou mít přísnější podmínky pro pobyt v Česku

  8:54
Sněmovna znovu schválila novelu, která zpřísní podmínky pro pobyt cizinců v České republice a omezí ekonomickou migraci. Včera tak rozhodla i přes nesouhlas Senátu a ochránců lidských práv, kterým mimo jiné vadilo zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízeními pro migranty, který navrhla vláda. Normu, kterou prosadilo 113 ze 145 přítomných poslanců, nyní posoudí prezident. V případě jejího přijetí budou některá opatření pravděpodobně napadena senátory u Ústavního soudu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Novela má po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by nebo předkládal padělané doklady. Na řízení má mít také vliv cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.

Nová opatření jsou podle kritiků v rozporu s mezinárodními závazky České republiky a také s ústavním pořádkem. Například senátor Václav Láska jako příklad uvedl odejmutí práva na soudní přezkum, kterým je podle něj zrušení povinnosti soudců ukončit řízení o propuštění cizince v případě, že je propuštěn před dokončením soudního líčení. Toto opatření podle Lásky sice ulehčí soudům, ale také znemožní cizinci žádat o odškodnění. To rezolutně odmítl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že podle jeho úřadu jsou změny v pořádku. Argumentoval potřebou zajistit bezpečnost a řídit migraci. Poznamenal také, že zpřísnění pocítí jen cizinci, kteří by se v Česku nechovali v souladu s právními předpisy.

Nežádoucí ekonomickou migraci má novela omezit postihem takzvaného agenturního zaměstnávání bez povolení úřadu práce. Zavádí také kategorii nespolehlivého zaměstnavatele v případě jeho zadlužení, neplacení pojistného za zaměstnance nebo nelegálního zaměstnávání. Taková firma by cizince zaměstnat nemohla. Proti tomu se bouřily zaměstnavatelské svazy v čele s Hospodářskou komorou, podle níž je norma zneužitelná. Firmy by se podle ní mohly stát podle zákona nespolehlivými i kvůli drobným administrativním prohřeškům.

Mimo jiné počítá norma také s tím, že pracující cizinci budou moci zůstat v Česku až půl roku bez toho, aby museli po třech měsících žádat o prodloužení víz. Podnikající cizinci by mohli zůstat až dva roky, pokud by se jejich aktivity týkaly významné investice. Změna zákona je nutná kvůli směrnicím EU, které byly schváleny před třemi roky.