Kraj už teď ví, že Císařské lázně budou po rekonstrukci ztrátové

  16:22
Kraj už zná základní provozní model Císařských lázní v Karlových Varech. Poté, co hejtmanství tuto národní kulturní památku opraví, měla by její každoroční celková bilance vykazovat bez krajského příspěvku minus dva miliony korun.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Výdajová stránka by měla činit 7,276 milionu korun, příjmová 6 milionů. První rok, kdy budeme mít pouze půlroční provoz, tak je tam rozdíl milion korun. Pokud přistoupíme k letům následujícím, tak první celý rok provozu by měly výdaje činit 14,5 milionu, příjmy pak 12,5 milionu korun,“ popsala vedoucí odboru řízení projektů krajského úřadu Květa Hryszová.

Příjmovou stránku mají podle předpokladů tvořit muzejní expozice, exkurze a nájemní jednotky. Ke kulturnímu využití by měla budova sloužit z 82 procent.

Jednou z hlavních výdajových položek Císařských lázní bude vytápění. Společnost Intar, která je podepsaná pod projektovou dokumentací obnovy, přinesla několik možností.

Podle hejtmančina prvního náměstka Martina Hurajčíka ale neprošly ty, které by mohly kvůli zásahu do podloží ohrozit prameny, či třeba varianty týkající se tepelných čerpadel.

„Jsou to varianty velmi neekonomické. Tepelná čerpadla by musela být někde na střeše, kde už není místo, takže se jako nejvhodnější jeví dálkové centrální vytápění,“ uvedl náměstek.

Zmínil rovněž, že se Císařské lázně v současné době nevytápějí. Jsou uzavřené a není zapotřebí v nich temperovat. Provozní náklady by měly kraj a Karlovy Vary platit půl na půl.

„Je uzavřené memorandum o spolupráci, které předpokládá dělení provozních nákladů v případě umístění sálu pro nějaké symfonické těleso,“ upřesnila Květa Hryszová.

Císařské lázně

Pseudorenesanční budova vznikla v letech 1893 až 1895 podle projektu  vídeňských architektů F. Fellnera a H. Helmera na pozemcích bývalého měšťanského pivovaru. Slavnostního otevření se dočkala 5. 5. 1895. Císařské lázně bývaly reprezentativním lázeňským zařízením s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii. Od roku 1994 byly uzavřené a chátraly. V roce bezplatně převedly Karlovy Vary 2008 budovu kraji.

O vestavbě sálu do zhruba 150 milionů korun, který bude vyhovovat Karlovarskému symfonickému orchestru, rozhodli městští zastupitelé v letošním roce. Jak se k investici postaví nové vedení Karlových Varů zatím není jasné. S penězi na opravu budovy ale počítá.

„Našemu závazku finanční spoluúčasti na rekonstrukci památky dostojíme. V návrhu rozpočtu na příští rok máme připraveno 50 milionů korun. Podle toho, kdy rekonstrukce začne, můžeme částku rozdělit,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová.

Do konce letošního roku mají krajští radní také rozhodnout o tom, jak naloží s výběrovým řízením na dodavatelskou firmu. To má za sebou již první kolo, jenomže jej vyhlásil už neexistující spolek Císařské lázně. „Advokátní kancelář nám zpracovala doporučení, které bude radě předkládat na následujícím jednání,“ uvedla Květa Hryszová.

Rekonstrukce Císařských lázní by měla začít zjara a potrvá několik let. „Nacházíme se ve finální fázi, máme připravenou veškerou dokumentaci,“ řekl Martin Hurajčík.

Náklady na rekonstrukci se vyšplhají na více než půl miliardy korun. Kromě kraje a města se na nich má 250 miliony podílet také stát.

Symfonici potřebují sál, ukazuje lidem videoklip

13. března 2018