Děla, kanony, tanky. Vojenská přehlídka Cihelna oslaví jubileum

  12:24
Když rozkvetly šeříky. Tak zní podtitul jubilejního dvacátého ročníku populární vojenské akce Cihelna. Na louce nedaleko Králík uvidí tisíce fanoušků armádní historie i současnosti ukázky z bojů, které doprovázely v roce 1945 osvobození Československa. A nejen to.

Cihelna 2011 | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Poprvé se návštěvníci tvrze Bouda mohli setkat s dobově uniformovanými nadšenci - členy různých vojensko-historických klubů a spolků - v září roku 1991.

„Šlo sice jen o několik vojáků (nebylo jich více než dvanáct, z toho „Němci“ asi jen čtyři) představujících oživlé hlídky v podzemí i na povrchu tvrze po 53 letech, ohlas návštěvníků na tento skromný počin byl však velmi příznivý,“ píše se na webu oblíbené akce Cihelna.

Cihelna 2017 - 20. ročník

Pátek 18. srpna
8 až 13 hodin -průjezd kolony dobových vozidel okolními obcemi a městy
14 až 17.30 hodin - veřejnosti přístupný generální nácvik akce
18 hodin program v Králíkách s Monikou Absolonovou

Sobota 19. srpna
9 hodin - vystoupení vojenské hudby
11.40 a 15.20 hodin - dvě hlavní historické ukázky: Rudá armáda osvobozuje Vyškovsko po celý den - ukázky Armády ČR, Integrovaného záchranného systému, Celní služby, Vězeňské služby

Neděle 20. srpna
Den muzeí v Králické pevnostní oblasti

Z úryvku je patrné, kolik věcí se za posledních let u Králík změnilo. Z Cihelny je totiž velká událost, na kterou každý rok vyrazí tisíce fandů vojenství, kteří vidí v „boji“ stovky vojáků. „Je to nejvýznamnější vojenská akce v kraji. Jsem moc rád, že letos můžeme podpořit už dvacátý ročník,“ uvedl hejtman kraje Martin Netolický.

Divácky nejatraktivnější částí programu letošní vojensko-historické akce bude určitě ukázka bojů z konce druhé světové války na Vyškovsku.

„Tehdejších zhruba dvoutýdenních střetnutí se zúčastnily jednotky Německa, Sovětského svazu a Rumunska. Ve dvou sobotních historických bojových rekonstrukcích vystoupí přes 300 bojujících vojáků a bude použito sto kilogramů imitace munice a výbušnin,“ řekl za zúčastněné kluby vojenské historie Michal Křišťál.

„Bude zde velké zastoupení techniky, největší, co se nám podařilo za celou dobu organizace Cihelny zařídit, a pět pojízdných tanků, dvě samohybná děla a přes deset kanonů včetně funkčního kanonu ráže 150 milimetrů,“ uvedl Křišťál.

Na Vyškovsku se bojovalo až do 9. května 1945, operace navazovala na boje o Brno. Fašistická vojska se snažila ustoupit do amerického zajetí a vlastně tím vyvolala poslední skutečně ostré a velké bitvy na území Evropy v rámci nejkrvavější války v dějinách lidstva. „U Vyškova byl velký výcvikový prostor německé armády a poslední funkční letiště, odkud vzlétala stíhací letadla a kde byl zaznamenán poslední německý sestřel,“ dodal Křišťál.

Diváci mají možnost prohlédnout si také ležení dobových historických jednotek, ukázky moderní vojenské bojové a speciální techniky nebo se seznámit s historií Finanční stráže a Celní správy. Připraveny budou rovněž prohlídky blízkých dělostřeleckých tvrzí Bouda a Hůrka.

„Lidem ukážeme veškeré novinky naší výzbroje. Samozřejmě nebudou chybět ani dynamické ukázky naší práce. Letos se zaměříme třeba na ukázky našich hasičských jednotek,“ uvedl za Armádu ČR brigádní generál Jaroslav Trakal.

Přehlídku zahájí páteční festival

Ovšem Cihelna je celospolečenská akce. Už v pátek tak mohou lidé přímo v Králíkách na náměstí zažít atmosféru malého festivalu, který Cihelnu vždy otvírá.

„Pro diváky jsou zajištěna hudební vystoupení i dostatek občerstvení. Na akci je vstup zdarma,“ uvedla starostka Králík Jana Ponocná, která však zároveň návštěvníky prosí o to, aby v sobotu vyrazili k areálu co nejdříve. „Jednak opět očekáváme velký zájem lidí a pak také řidiči musí počítat s tím, že kvůli zaseté úrodě bude letos hlavní parkoviště dále od hlavní silnice,“ dodala Ponocná.

V sobotu, kdy se koná hlavní program, pořídí lidé vstupenky za 150 korun. Děti a důchodci pak platí rovnou stovku a rodinné vstupné je za 400 korun (dva dospělí plus maximálně tři děti).