Horolezci natírají po 40 letech ciferníky na Černé věži v Budějovicích

  12:52
Černá věž, dvaasedmdesát metrů vysoká českobudějovická dominanta, po čtyřiceti letech prokoukne. Tedy hlavně její čtyři ciferníky pod pozlacenými číslicemi a rafičkami. Horolezci je v těchto dnech natírají černou barvou.

Pořádně si zkontrolovat lana, karabiny, nasadit helmu a do ruky si nezapomenout vzít štětku a kyblík s barvou. Po deváté hodině ráno se dvojice horolezců slaňuje z ochozu Černé věže o kousek níž. K ciferníku věžních hodin.

„Tak jdeme na to. Snad jsme se zavázali dobře, když tak se uvidíme dole, ne?“ vtipkuje Václav Drobil těsně před tím, než se začne pomalu spouštět dolů.

Specialisté na výškové práce po čtyřiceti letech obnovují černý nátěr na všech čtyřech cifernících.

Dnes ráno začali na tom jižním, aby byl jako první obnovený, když se na něj dívá nejvíce lidí z hlavního náměstí.

„Výškové práce jsou pro nás běžné, vždyť se tím živíme. Ale Černá věž je pro nás, pro Budějovičáky, trochu významnější. Je to symbol, proto je hezké, když se na své město můžete dívat z výšky,“ zmínil Drobil.

„V první fázi nás čeká samotné natírání ciferníků ve druhé fázi pak zkontrolujeme číslice, jak jsou ve stěně zakotvené a jestli se některé nehýbou,“ popisuje Drobil, pro kterého je práce na věži premiérou.

Obnova by měla trvat pět dní, ale záležet bude hlavně na počasí. Při větším dešti či větru se pracovat na lanech nedá. A ani speciální nátěr, který pro Černou věž vybírali památkáři, by na mokrém povrchu dobře nedržel.

První ciferník namalovaný na stěnu Černé věže se datuje od roku 1606.

Autor: