Běháte dobře, nebo ne? Na to odpoví „chytrá“ bota, vyvinuli ji ve Zlíně

  9:56
Vědci ze zlínské univerzity po téměř dvou letech dokončili prototyp unikátní stélky. Pomocí senzorů dokáže vyhodnotit pohyb, chůzi i držení těla. Je určená především běžcům a lidem, kteří mají problémy s pohybem.

Zatím to vypadá jako scéna ze sci-fi filmu, ale už za pár let bude naprosto běžná.

Obujete tenisky, vyrazíte do lesa a na mobilu budete sledovat, jak vlastně běžíte: jestli jednu nohu nezvedáte více než druhou, zda došlapujete na patu, kde máte těžiště, jak udržujete balanc či jestli zatěžujete více levé, nebo pravé koleno. To vše totiž může sportovce upozornit na zbytečné chyby, špatné držení těla nebo budoucí problémy s páteří.

„Podle toho pak budeme vědět, jaký typ obuvi je pro konkrétního člověka vhodný,“ vysvětlil Daniel Majc, podnikatel a aktivní sportovec ze Slavičína, který s myšlenkou takzvané chytré boty přišel.

Po téměř dvouletém výzkumu se vědcům z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati podařilo vyvinout prototyp stélky, která chůzi člověka dokáže vyhodnotit. Díky velkému množství čidel umí dodat tolik informací, že ve světě nemá konkurenci.

Na trhu by se mohla objevit za dva roky a bude cenově dostupná pro širokou veřejnost. Kromě běžců se bude hodit také lidem se zdravotními problémy, kteří se například po mozkové mrtvici učí znovu chodit.

„Využijí ji také rodiče pro své děti, kteří budou mít přehled o tom, jak dítě našlapuje, jakou má rovnováhu nebo držení těla,“ poukázala mluvčí centra Petra Svěráková.

Ještě před rokem ukazovali vědci z CPS téměř centimetr tlustou stélku, která měla uvnitř zabudovaný systém speciálních patentově chráněných nanosenzorů s obsahem uhlíkových nanotrubiček.

Za rok se jim podařilo zúžit pružnou stélku na pouhé čtyři milimetry, což znamená, že v botě nepřekáží, nedeformuje ji, a je dokonce nižší než některé běžně používané.

Další cíl? Stélka vhodná i pro děti

Nejde ale jen o chytrou stélku. „Máme hotový celý propojený systém, který umí data ze stélky přenést do mobilní aplikace, a ta je zase na základě zadání dokáže vyhodnotit,“ popsal Petr Slobodian, vedoucí výzkumné skupiny, která se nanosenzory v Centru polymerních systémů UTB Zlín zabývá.

Při chůzi se v mobilní aplikaci objeví obrázek chodidel, na kterých se zabarvují různá místa podle tlaku, který zrovna člověk vyvíjí. Uprostřed by měl být terč, na němž se ukáže, do jaké míry je tělo stabilizované.

Vědci vycházeli ze studie lékaře Niko Burgeta, který dlouhodobě působí na rehabilitačním oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. Zabývá se mimo jiné terapií klientů po operacích a úrazech pohybového aparátu nebo s funkčními poruchami pohybové soustavy vyvolanými chronickým přetěžováním, například u sportovců nebo při stereotypním zatížení v zaměstnání.

„Senzory dokážou reagovat na podněty pod celým chodidlem. Právě to je důležité pro komplexní analýzu jednotlivého došlapu,“ vysvětlil Jiří Matyáš, který na výrobě senzorů pracuje.

Všechno, co chytrá bota umí, teď vědci ze Zlína ukázali ve startupovém centru v Silicon Valley v americké Kalifornii. I tam domlouvali kontakty a možnosti, které by od vývoje mířily přímo k výrobě a následně k zákazníkovi.

„Pokud se spojíme s velkým výrobcem obuvi, bude možné tuto stélku integrovat přímo do boty. Ale reálné také je prodávat vložku samotnou, protože se bude dát použít do jakékoliv boty,“ řekla Barbora Malaníková, výkonná ředitelka projektu.

Ještě předtím chtějí zlínští vědci vyvinout stélku, jež by byla vhodná i pro děti.

„Technologie, kterou v chytré stélce využíváme, má velmi citlivou odezvu na tlakové síly. Naším dalším úkolem bude nyní pracovat na vlastnostech materiálů tak, abychom ji mohli použít jak pro dospělého člověka, tak i pro dítě či juniora, protože každý z nich má úplně jinou hmotnost,“ dodal Robert Olejník, další člen týmu z Centra polymerních systémů.

Autor: