Chystáte se na hory? Pozor na sjeté pneumatiky!

  9:40
Pro půl milionu Čechů, kteří se každoročně chystají na lyže na naše svahy i do ciziny, přichází hlavní sezona. Příští týden totiž začínají jarní prázdniny, které v příštích šesti týdnech zvýší provoz v horských střediscích u nás i v zahraničí.

Značka Zimní výbava | foto: Radek Miča, MAFRA

Dopravní experti proto i letos vydávají řadu doporučení pro řidiče. Ti by si měli dávat pozor také na sjeté pneumatiky, protože podle známého pravidla platí, že čím více je sjetý vzorek pláště, tím více se prodlužuje brzdná dráha a ovladatelnost především na sněhu, ledu a v podobných situacích.

Nové pneumatiky mají hloubku dezénu asi 8 mm, zákonné minimum pro zimní obutí je většinou 4 mm. To platí i v Česku, kde se zimní gumy musejí používat v případě nepříznivého počasí.

Podle dopravních expertů by si měli čeští řidiči dávat pozor na přísný dohled policistů zvláště v případě, že míří za hranice. Například v Rakousku, kde není výjimkou kontrola hloubky dezénu policií, se v případě samotné hranice 4 mm můžete dostat do problémů, protože policie tuto „těsnou hranici“ neuzná. Pokračovat v cestě pak budete moci pouze v případě, že přezujete vůz.

V budoucnu by se podmínky měly výrazně zpřísnit i v sousedním Německu, kudy Češi projíždějí do západní části Alp. Nově vyrobené vozy v roce 2018 a v tomto roce zakoupené nové zimní pneumatiky musejí nést označení trojice horských štítů se sněhovou vločkou uprostřed. Smí se tedy používat výhradně ryze zimní pláště. Nicméně až do pololetí 2020 lze i nadále jezdit na starších pláštích s označením například M + S (bláto a sníh).

V případě Německa existuje ještě jedna zvláštnost, a to, že naši sousedé mají v zimní výbavě i zásobu nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Tento problém je podle odborníků častým i u nás, i kdy směs není povinná. Češi si často kupují ty nejlevnější a při jízdě se pak nestačí divit. U levných směsí totiž může jít o směs, u níž se při vystříknutí z trysek na okno oddělí složka nemrznoucího alkoholu a vody. To je špatně, protože voda po dopadu na sklo začne mrznout a vytvoří mrznoucí šmouhy.