VIDEO: Masaryk, Kryl i Maxipes Fík. Sprejeři hravě vykreslili historii ČSR

  19:20
Radnice Chýně na Praze-západ nechala sprejery pomalovat šedesátimetrovou betonovou zeď. Graffiti vzniklo jako součást oslav 100. výročí založení Československa. Zobrazuje deset historických dekád s důležitými milníky.

Po vzoru Berlínské zdi, jejíž trosky pokryly výtvory sprejerů, má podobnou uměleckou plochu obec na západě Prahy. Na zdi ale měly původně být místo výjevů z historie přírodní motivy.

“Navrhl jsem, jestli neuděláme sto let republiky, když je to výročí. Ale netušil jsem, že jsem v tu chvíli otevřel pandořinu skříňku. Myšlenku jsme rozvinuli a proces příprav trval od března,“ řekl o projektu jeho autor Nikola Vavrous alias Khoma, street artový umělec, který vytváří graffiti na zakázku.

Šedesátimetrovou betonovou zeď v ulici Ke Skále propůjčil obci její majitel za korunu. Díky její rozloze mohli umělci téma výročí republiky rozvést do deseti částí.

Obraz začíná českou hymnou a pokračuje dekádami od roku 1918 až do roku 2018. Obrazy se od sebe různí svojí atmosférou. Jinak barevná jsou šedesátá léta a jinak devadesátá.

Hlavním tématem projektu není jen připomenout důležité události československé a české historie, ale zdůraznit vše, na co by měli být Češi hrdí.

“Měli jsme pocit, že oslavovaných sto let se často vnímá jen z negativního úhlu pohledu, proto jsme se chtěli zaměřit na hrdost českého národa,“ popsala záměr radnice starostka obce Anna Chvojková.

Není to ale jen obří historické leporelo. Mezi významnými milníky a osobnostmi českého národa lze nalézt také krtečka, nebo Maxipsa Fíka.

„Ke každé dekádě jsem spolu s vedením obce vybral témata, která jsme poté rozpracovali spolu s výtvarníkem Maxem Krchem do návrhů. Od začátku jsme k tomu přistupovali s patřičným respektem, ale chtěli jsme udržet hravost a pracovat tak, abychom symboly a situace spojili a co nejzajímavěji vystihli danou dekádu,“ uvedl Vavrous.

Samotná malba šedesátimetrového obrazu zabrala několik dní. Nejdříve se jednotlivé návrhy nasvítily přes projektor na zeď, aby Vavrous i jeho společníci zachytili přesné obrysy. 

V obrazech bylo ukryto mnoho detailů, které nemusí být na první pohled snadné rozluštit. Proto na webu obce Chýně brzy vznikne interaktivní stránka, kde budou jednotlivé výjevy popsány. 

Vysvětlení například zaslouží obraz svislé české vlajky v dekádě věnované 80. letům, kde má vlajka špatně namalované pruhy.

„Jde o to, že jsme vycházeli z dobových fotek a v nich je patrné, že lidé při oslavách konce války či demonstracích proti okupaci věšeli vlajky různě. Mnoho lidí ani dnes neví, že nestačí vlajku jen pootočit, ale musí se i převrátit, aby byly pruhy správně,“ dodal Vavrous k jednomu z detailů.

Celé dílo je přetřené speciálním antigraffiti nátěrem.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: