V hradeckém kraji chybí osmdesát sester, pomoci má bakalářský obor

  9:24
Hejtmanství a univerzita v Hradci Králové mají plán, kterak vyřešit kritický nedostatek zdravotních sester. Vysoká škola nejspíš za rok otevře tříletý bakalářský obor. Kraj chce ze zahraničí lákat i celé lékařské rodiny.

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010). | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Desítky zdravotních sester chybí v krajských nemocnicích, které kvůli kritické situaci musí omezovat provoz některých oddělení. Situace se podle všeho bude ještě zhoršovat. Hejtmanství proto představilo plán jak krizi vyřešit. Sice nejdřív až za čtyři roky, zato by měl být přísun sester zajištěn každoročně.

„Zásobovatelem“ krajských nemocnic by se měla stát Univerzita Hradec Králové, jež nejspíš v akademickém školním roce 2018-19 otevře tříletý bakalářský obor všeobecná zdravotní sestra.

Hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) již o deficitu sester jednal na ministerstvu školství a před několika dny i s rektorem hradecké univerzity Kamilem Kučou. Představuje si, že v ideálním případě by každý rok ze školy s diplomem odcházelo na 30 sester, které za prací neodejdou jinam.

Studium ošetřovatelství nabízí v Královéhradeckém kraji nyní pouze Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, počty absolventek však ani zdaleka nestačí uspokojit potřeby pěti krajských nemocnic. Podle nejčerstvějších údajů v nich chybí kromě 59 lékařů také 78 sester.

„Náš kraj je v určité nevýhodě. Faktem je, že do zdravotnictví odchází jen část absolventů a že jiné kraje mají mnohem lepší zdroj zdravotních sester s vysokoškolskou kvalifikací. Jsem rád, že Univerzita Hradec Králové se k tomuto problému staví velice aktivně a její vedení si uvědomuje rizika spojená s nedostatkem zdravotních sester nejen v sektoru zdravotnictví, ale rovněž v sociálních službách,“ říká Štěpán.

Jen v Hradci chybí třicet sester

Podle rektora Kuči Hradec Králové nabízí pro zdravotnická studia ideální prostředí a kraj je připraven do univerzitního projektu vložit i své peníze.

„Studentům bychom v našich zařízeních navíc umožnili odborné praxe a naši zaměstnanci by se mohli zapojit i do vzdělávání svých budoucích kolegů přímo na univerzitě. Kraj je přirozeně připraven podílet se i finančně,“ potvrzuje náměstek hejtmana Aleš Cabicar (TOP 09).

Jen v hradecké fakultní nemocnici dnes schází kolem 30 sester a problémy s jejich nedostatkem nejspíš budou gradovat o prázdninách v době dovolených.

„Když někde akutně chybí sestry, snažíme se je, pokud jsou kvalifikačně použitelné, z jiného pracoviště přesouvat mezi klinikami tak, abychom to ladili, jak to jen jde. Upřímně jsme na hraně, abychom drželi provoz v plném rozsahu,“ upozorňuje ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička a varuje, že deficit v budoucnu může ovlivnit dokonce i plánování operací (psali jsme zde).

„Zatím jsme se nedostali do situace, že bychom museli zvažovat uzavření některých oddělení, i když jsou silné tenze,“ doplňuje ho Cabicar.

Kraj stojí o celé rodiny ze Slovenska, Polska a Ukrajiny

Nedostatek mohou částečně zalepit čerstvé maturantky středních zdravotnických škol, jež však musí pracovat pod dohledem nadřízené sestry. Kraj však má také další plán: nábor na Slovensku, Polsku a Ukrajině.

„Pokud sem mají přicházet zahraniční pracovníci, je potřeba, aby to byly celé rodiny, které zde do budoucna zakotví. Ostatně kraj má dobré zkušenosti s touto politikou, když se zde v 90. letech etablovali volyňští Češi. Tuto vizi budeme řešit i s ministrem zahraničí,“ uvádí hejtman.

Podle Cabicara v dohledné době do krajských špitálů zamíří 55 nových lékařů. Nejčastěji půjde o mediky hradecké lékařské fakulty, kteří se rozhodli využít stipendijní program a za podporu 120 tisíc korun se zavázali, že po dokončení studia budou nejméně čtyři roky pracovat v kraji v některém z deseti nejohroženějších oborů. V dosud posledním únorovém kole kraj vyhověl 12 žádostem a nyní jedná o rozšíření stipendijního programu i pro zdravotní sestry.

O stipendium mohli žádat studenti šestých ročníků kterékoli lékařské fakulty v republice, v předchozím kole kraj z původně vyčleněných 4,8 milionu rozdělil 2,4 milionu korun.