Chrustenická šachta láká na exponáty, po těžbě se stala rájem filmařů

  7:42,  aktualizováno  13:56
Železnorudný důl Chrustenice na Berounsku není možná tolik znám veřejnosti, ale často ho vyhledávají filmové štáby. V šachtě se natáčela například Zdivočelá země i upoutávka na hru Lara Croft Tomb Rider. Součástí důlní expozice je i funkční bagr a lokomotivy.

Kromě místních a pamětníků asi málokdo tuší, že pod dálnicí D5 u Loděnice na Berounsku je téměř půl kilometru hluboký bývalý železnorudný důl Chrustenice. Horníci jeden z nejvýznamnějších dolů Barrandienu (západně od Prahy) opustili už před víc než půl stoletím. Posledních dvacet let je šachta rájem pro filmové štáby a potápěče. Důlní expozici v jejím nitru si přes léto prohlédne až pět tisíc návštěvníků.

Do chrustenické šachty se vchází z průmyslového areálu vedle dálničního mostu. Důl má 84 pater. Nejhlubší místo je 426 metrů pod povrchem a 120 metrů pod hladinou moře.

„První průzkumy prováděl už v roce 1861 známý objevitel kladenského uhelného ložiska pan Váňa. Těžit začala v roce 1907 Pražskoželezářská společnost. Důl byl v provozu až do roku 1965 a celkem se z něj vytěžilo téměř 8 milionů tun vysoce kvalitní rudy až se 40 procenty železa,“ říká správce dolu Miki Dobrý. 

V průměru zde pracovalo na 300 horníků ve třech směnách. Denní těžily rudu. Noční směna čerpala vodu a prováděla údržbu.

Po uzavření dolu v roce 1965 zatopila většinu ze 47 kilometrů chodeb a štol spodní voda. V současnosti sem jezdí pravidelně cvičit potápěči Integrovaného záchranného systému - policisté z Plzně nebo hasiči z Prahy a Kladna. „Po utonutí dvou speleologů zde báňský úřad další sportovní i rekreační potápění zakázal,“ vysvětluje Miki Dobrý.

Pro veřejnost je nyní zpřístupněná část sedmého patra s podzemní strojovnou a osmé patro s půl kilometru dlouhým prohlídkovým okruhem kudy projíždí i důlní vláček.

Kulisy pro filmaře

„První průzkumné chodby byly ještě sekané želízkem a mlátkem. Později přišel na řadu střelný prach. Nasypal se do vrtů na čelbě, odstřelilo se to a odtěžilo. Nejdříve ručně a později důlním bagrem,“ popisuje Dobrý. Jeden z roku 1950 je součástí důlní expozice. 

„Je to takzvaný vzduchový nakladač a je stále funkční,“ říká průvodkyně Josefína Vávrová, která ho při prohlídkách běžně obsluhuje. 

Poznejte podzemí Čech, Moravy a Slezska

Provozu schopné jsou i ostatní exponáty. Důl Chrustenice tak vypadá jako kdyby ho horníci opustili teprve nedávno a proto je ideální pro filmové štáby. V letech 1996 a 2000 zde točil režisér Hynek Bočan seriál Zdivočelá země. Další byl celovečerní film s Jiřím Schmitzerem Bumerang (1996) nebo seriál Neviditelní (2014). Naposledy to byla loni pohádka Čertí brko. Britská společnost zde natočila pro Discovery Channel hraný dokument o katastrofě na americkém uhelném dole Quecreek v Pensylvánii. 

„Vznikla u nás upoutávka na počítačovou hru Lara Croft Tomb Rider. Řádil tady také rapový zpěvák Kanye West při natáčení videoklipu Diamond Sierra Leone o zneužívání dětské práce v diamantových dolech,“ doplňuje Miki Dobrý. 

Televizní štáby si z chrustenické expozice často půjčují i materiál na natáčení. Naposledy to byly přilby a lampy pro drama Dukla 61 (2018). V americkém drama Serena (2014) s Jennifer Lawrence natáčeném poblíž Nižboru se objevily koleje s mašinkou a vozíčky (hunty). 

Nejvzácnější hunty jsou z Malé a Velké Ameriky – z nedalekých štol u Mořiny. Úplně nejstarší je celodřevěný vůz na uhlí z dolu Milán u obce Srby. „Horník, který s ním jezdil, si ho po skončení těžby vzal domů na památku. Uložil ho do stodoly, kde ho objevil až jeho pravnuk. Od něj jsme ho získali my,“ říká správce dolu. 

Lokomotiva značky Siemens

Plně funkční jsou také všechny lokomotivy. Nejstarší z nich je trolejová vyrobená v roce 1910 firmou Siemens pro kladenské doly. V chrustenické šachtě ale nejezdí. Nejsou zde natažené troleje a koleje pro důlní vláček, který vozí návštěvníky zpět k východu, mají jiný rozchod.

Velkým unikátem je důlní konírna. Je jediná zachovalá ve střední Evropě. Koně v ní byly ustájené v letech 1909 až 1926. „Byl tu vždy jeden a v tahání vozíků s rudou ho střídala benzínová lokomotiva,“ vypráví správce dolu.

Chrustenická šachta ještě není vytěžená. Podle posledních geologických průzkumů před jejím uzavřením v ní zbývá železné rudy minimálně na 15 let těžby. „Nikdo zatím neví, kde zdejší železnorudná čočka končí. Poslední geologické vrty se totiž dělaly na 72. patře a ta ruda v těch 500 metrech pod povrchem stále je,“ uzavírá Miki Dobrý.

Důlní expozice Chrustenická šachta

Otevírací doba: od července do září pouze o víkendech a svátcích. Pravidelné vstupy jsou v 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Prohlídka trvá přibližně 50 minut, každý návštěvník dostane přilbu. Důl je přístupný pro děti od 6 let. Uvnitř je stabilní teplota kolem 9 stupňů Celsia a značná vlhkost. Vhodná je pevnější obuv a teplejší oblečení.

Vstupné: dospělí 100 Kč, děti a důchodci 50 Kč

Jak se tam dostat: Nejlepší příjezd vozem je po dálnici D5 z Prahy na Plzeň, z exitu 10/11 odbočit na Loděnice a pokračovat po silnici č. 605 na Rudnou. Na konci Loděnic odbočit před dálničním mostem podle šipek do kopce k průmyslovému areálu. Parkování je přímo u vstupu do expozice. Přesná poloha dolu je: 50.0042742N, 14.1647200E

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: