Chřipková epidemie v Libereckém kraji sílí, nemoc kosí děti i strážníky

  11:26
Pokud rodiče s dětmi nedorazí do čekárny brzy ráno, mnohdy se už ani nedostanou do ordinace a lékař je objedná na další den. I to je důsledek chřipkové epidemie, která řádí v celém Libereckém kraji.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Nejhorší je situace na Liberecku, kde nemocnost oproti předchozímu týdnu stoupla o 41 procent. Na sto tisíc obyvatel je tam nemocných 3 184 lidí. V ostatních okresech je situace podobná, nemocnost je vyšší než dva tisíce obyvatel. „Obávám se, že epidemie ještě nedosáhla vrcholu,“ podotkl Jaroslav Harman, krajský epidemiolog.

Děti mají horečky i pět dní

Liberecký kraj vévodí v nemocnosti s akutními dýchacími infekcemi celorepublikovým statistikám. Nejvíce marodů je mezi dětmi do pěti let. Nejvyšší nárůst nemocných, o 43 procent, je u mladých ve věku mezi patnácti a čtyřiadvaceti lety.

Ordinace libereckého pediatra Martina Zítka doporučuje, aby pacienti byli v čekárně už v sedm hodin ráno. „Pro enormní nemocnost nemusíte být ten den ošetřeni a budete objednáni na následující den,“ píše v upozornění na webu.
Nápor marodů hlásí i další oslovené ordinace.

„Nemocnost je určitě dvojnásobná než je normální. Dominují virová onemocnění. Děti mají vysoké horečky, co trvají třeba i pět dní, mají velké bolesti v krku, kašel a rýmu,“ uvedl liberecký pediatr Zdeněk Skalický. „Dominují školkové a školní děti nebo adolescenti, co navštěvují kolektivy. Většinou to pak přejde i na rodiče,“ doplnil Skalický.

„Myslím, že nemocná je asi necelá polovina dětí. Všechny ale chřipku nemají. Často zůstávají i preventivně doma,“ přiblížila ředitelka liberecké Mateřské školy Sídliště Hana Šimková.

Nemocnice jsou pro návštěvy zavřené

Většina nemocnic v kraji zakázala návštěvy. Týká se to jilemnické, semilské, českolipské, frýdlantské, turnovské nebo liberecké nemocnice. V Jablonci žádají, aby návštěvníci s virózami raději zůstali doma.

„Určitě ´tento týden zákaz potrvá. Musíme chránit pacienty. Případná nákaza by mohla zkomplikovat jejich stav,“ zmínil mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář. Zákaz návštěv platí i v domovech důchodců.

„Podařilo se nám zákaz vyhlásit ještě včas a zabránili jsme šíření infekcí mezi naše klienty. Nemocných není naštěstí mnoho,“ sdělil ředitel Domova důchodců v Českém Dubu Radim Pochop. „Hodně našich klientů se nechalo proti chřipce očkovat, vakcínu mají ve svém věku zadarmo,“ dodal.

Příbuzní nesmí ani za obyvateli Domova důchodců ve Velkých Hamrech. „Rádi samozřejmě nejsme, za osmdesátiletou maminkou chodíme jindy několikrát týdně,“ podotkla Hana Svobodová. „Maminka má sice mobil, ale nedokáže ho moc ovládat a navíc špatně slyší. Tak si s ní po telefonu moc nepopovídáme,“ zmínila Svobodová.

Policisté sloužili, i když brali antibiotika

Nemoci zasáhly i městskou policii v Turnově. „Někteří strážníci chodili sloužit pod antibiotiky. V současné době jsou ze sedmnácti městských policistů úplně zdraví jen čtyři,“ vyčíslil velitel turnovských strážníků Luboš Trucka.

„Pokud má někdo horečku, pracuje v teple na operačním středisku nebo v kanceláři. Zatím si dokážeme poradit a hlídky ve městě nemusíme omezovat. Když jeden strážník onemocní, druhý se naštěstí uzdraví. Nejdéle jsem odolával já, ale teď jsem lehl s chřipkou a musím brát antibiotika,“ přiznal Trucka.

Hygienici zatím v kraji prokázali virus chřipky u šestačtyřiceti nemocných. Přesně polovinu zjistili v tomto týdnu. V osmatřiceti případech to byl typ B a v osmi typ A.

Autor: