Vzácnému pravoslavnému chrámu vracejí původní podobu

  11:42
Město Františkovy Lázně ozdobí další turistický magnet. Chrám sv. kněžny Olgy, nejstarší pravoslavný svatostánek v zemi, totiž v těchto dnech dostává nový kabát. Unikátní je skutečnost, že po dokončení oprav chrám získá zpět původní podobu, jakou měl v době svého vzniku.

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu sv. Olgy. Památkáři pod nánosy omítky objevují unikátní dvojbarevné cihly | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé jej tedy opět uvidí tak, jak jej významný františkolázeňský architekt a tehdejší starosta Gustav Wiedermann navrhl a postavil, tedy v takzvaném rusko-byzantském stylu, který je známý kombinací různých stavebních prvků a zdobením.

V první fázi oprav přišla na řadu chrámová věž. „Na mnoha místech odpadávalo staré zdivo a zdobné kousky fasády, někde do věže dokonce zatékalo. Odstranit tyto problémy byl záměr, se kterým jsme do oprav chrámové věže vstupovali,“ řekl duchovní správce chrámu, otec Metoděj Kout.

Jenže původní plány bylo třeba brzy přehodnotit. Poté, co památkáři udělali první průzkumy, vyšlo najevo, že rozsah oprav chrámu bude nutné zásadně rozšířit.

Průzkum ukázal nové skutečnosti

„Většina zdobných prvků fasády není zhotovena z omítkového štuku, ale z velmi kvalitního jemnozrnného pískovce. Ten, zčásti také vinou novodobého neprodyšného akrylátového nátěru, nemohl po dlouhou dobu dýchat, a je proto na řadě míst velmi poškozený,“ vysvětluje David Otáhal z Národního památkového ústavu v Lokti.

Další unikát, který průzkum odhalil, je skutečnost, že se ve vpadlých plochách kolem řeckých a pravoslavných křížů nachází cihelné zdivo, které bylo původně nenatírané, tedy takzvaně režné.

„Použité cihly mají dva barevné odstíny, vínově červenou a sytě okrovou. To vytváří kolem křížů na věži další zdobný ornament,“ dodává Otáhal s tím, že barevné zdivo bude v průběhu oprav znovu odhaleno, nová fasáda už jej nepřekryje.

Podle památkáře Lubomíra Zemana je dekorativní užití barevných cihel ve Františkových Lázních ojedinělé. Vyskytuje se právě jen na chrámu svaté Olgy.

„Prvek dekorativního užití barevných cihel je hojně rozšířen v sousedním Sasku, užití na chrámu svaté Olgy je však pravděpodobně způsobeno vlivem staroruské a byzantské architektury, čemuž by nasvědčovala i předloha plánů od ruského architekta,“ domnívá se Zeman.

Oprava fasády, jejíž první fáze vyjde na přibližně 950 tisíc korun, probíhá v rámci dotačního Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Na opravě se tak kromě pravoslavné církve finančně podílí Ministerstvo kultury ČR, Karlovarský kraj a město Františkovy Lázně.

„Chrám je důležitou církevní památkou našeho města, unikátní svou zdobností a členitostí fasády. Je to významný turistický cíl a novou fasádu si rozhodně zaslouží,“ konstatuje místostarosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Opravy chrámové věže by měly být dokončeny nejpozději do konce října. Pak bude věž slavnostně posvěcena za přítomnosti pražského arcibiskupa pravoslavné církve. Nebudou chybět ani doprovodné kulturní akce.

Podobné pravoslavné svatostánky mají i další města lázeňského trojúhelníku, Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Stavitelem všech tří byl františkolázeňský starosta Gustav Wiedermann. Františkovy Lázně však získaly jeho zásluhou prvenství. Chrám svaté kněžny Olgy, postavený v letech 1887-1889, je totiž