Žena se bála, že bude muset uspíšit zabijačku. Nařízení se jí ale netýká

  10:06,  aktualizováno  14:58
Chovatelka Alena Hajtrová z Lípy u Zlína už počítala s tím, že bude muset do konce ledna zabít dvě menší domácí prasata, která chová. Státní veterinární správa totiž zareagovala na nález nedávno nalezených divočáků s africkým morem na katastru její obce zpřísněním podmínek. V lednu musejí malochovatelé vepře porazit - ovšem jen ti, kteří je nemají zaregistrované.
Prase (ilustrační foto)

Prase (ilustrační foto) | foto: SXC.HU

Hajtrová si dva čuníky zaregistrovala loni na podzim, takže nakonec bude moci zabijačku udělat letos na podzim, jak to původně plánovala.

„Je dobře, že je nebudeme muset zabíjet teď. Prasata chováme pro vlastní potřebu,“ přiblížila Hajtrová, jejíž čuníci mají dnes kolem 60 kilogramů. V době porážky budou mít přes sto kilo.

„Šli jsme se raději osobně zeptat na veterinu, jak to s námi vypadá. Jde často o slovíčka. A když zapomenete nějakému nařízení vyhovět, můžete dostat pokutu,“ doplnila.

Pokud by malochovatel nezabil neregistrované vepře do konce ledna, mohl by jako fyzická osoba dostat pokutu 50 tisíc korun, právnická osoba dokonce dva miliony.

„Podle zákona nemusí být registrovaný chov jednoho domácího prasete, od dvou a více již ano. Poslední doregistrace byly loni na podzim. Teď už to možné není,“ upřesnil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Maximální ochrana

Chovatelka z Lípy je ale přesvědčená, že proto, aby se nemoc nedostala do chlívku s jejími domácími prasaty, dělá maximum. Když je jde krmit, použije dezinfekci, vymění si boty i oblečení. Kvůli obavě z nákazy ke svým prasatům nepustila ani fotografa MF DNES.

„Máme okolo šest ohrad a plotů, ani jedno z toho není narušené. ani psi se k chlívku nedostanou. Děláme vše proto, aby byla prasata zdravá,“ je přesvědčená Hajtrová.

Myslí si však, že se proti divokým prasatům mělo zakročit razantěji a už o pár měsíců dříve. Nemoc by se podle ní pak nešířila, jako teď.

„Myslivci a další složky se ale měli už před čtyřmi měsíci domluvit, udělat rojnice a postřílet divoká prasata v ohrazené zóně. Bylo nám jasné, že to tak dopadne - zvířata cestují za potravou a teď i za pářením. Nemoc se bude masově šířit dál,“ obává se.

Autor: