Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chování přírody ukazuje, že nás pravděpodobně čeká drsný nástup zimy

  9:41
Příroda nám během podzimu ukazuje signály, které zatím hovoří o nástupu silnější zimy. Vypovídá o tom například více obalená cibule slupkami nebo velká úroda šípků. O blížící se zimě vypovídá i chování zvířat. Myši už hledají azyl ve stodolách a vlaštovky a špačci odlétli do teplých krajin.
zima námraza počasí šípek

zima námraza počasí šípek | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Podle meteorologů se letos zima kvůli studenějšímu podzimu špatně odhaduje. I přesto se ale podle nich dá očekávat, že začátek zimy bude pořádný. Více bude jasno v polovině října.

Už teď lze ale podle chování přírody očekávat studenější začátek zimy tak, jak je tomu i u podzimu, který je už nyní bod pod průměrem. Tažní ptáci už jsou z poloviny pryč, definitivně odletěli špačci i vlaštovky. Zbývají ještě divoké kachny a čeká se, až ze severu přiletí havrani.

Podle barevnosti listí lze odhadnout, že se příroda na zimu dobře připravuje. I domácí zvířata, jako například psi a kočky, už jsou ochlupení na zimu. Myši zalézají do stodol. Kromě přípravy na tužší zimu je důvodem i studenější podzim.

Také podle chování hmyzu se lze orientovat. Mouchy vylézají přes den už jen na chvíli, i včely už létají pouze sporadicky.

I na zahrádce si můžeme všimnout, že se chystá silnější nástup zimy. Cibule se obaluje do více slupek a i úroda šípků je hojnější.

V polovině října by se měly teploty ještě dostat ke dvaceti stupňům, babího léta už se ale nedočkáme.