Kulky létají ze střelnice, bojíme se o život, píší místní ombudsmance

  9:04
Případ z května, při němž ženu v Chotěšově na Plzeňsku zasáhla do nohy kulka, vyšetřuje policie. Někteří místní obyvatelé však mají jasno. Podle nich se jednalo o odražený projektil z tamější střelnice, se kterou mají dlouhodobě problémy a proti níž už v minulosti protestovali. Teď se obrátili na ombudsmanku.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

O změnu usilují také chotěšovští zastupitelé, kteří o záležitosti během týdne jednali.

V osudnou chvíli byla lékařka Jitka Klemperová na zahradě svého domu, který se nachází asi 800 metrů od střelnice. Vedle ní stál teprve čtyřletý vnuk. Najednou ucítila bolest na pravém stehně a na kalhotách uviděla krev.

Doktorka se zraněním skončila v nemocnici, kde strávila čtyři dny. Další dva týdny byla v pracovní neschopnosti. Pak se vrátila do ordinace, kterou provozuje v Chotěšově.

„Pokud bych měla jiné než sedavé zaměstnání, musela bych být na nemocenské déle. Místo mě stále bolí, při chůzi i na pohmat. Modřina není ještě úplně vstřebaná. Doufám, že trvalé následky mít nebudu. Nedovedu si představit, kdyby se něco stalo vnukovi, který byl v tu chvíli u mě,“ popsala Klemperová.

Je přesvědčená, že kulka přilétla z nedaleké střelnice. Už dříve jiné projektily skončily ve fasádě jejího rodinného domu i v plotě. Obě události žena ohlásila policii.

Policie: střely se nepodařilo spárovat se zbraněmi ze střelnice

„Podobné zkušenosti má soused, kterému střela dokonce vlétla oknem do obývacího pokoje. Další pak našel ve dveřích garáže nebo v omítce,“ vyjmenovala lékařka.

Naposledy projektil pronikl do sklepa dalšího bytového domu. Vyšetřovatelé však vždy dospěli ke stejnému závěru. „Střely byly natolik zdeformované, že se nikdy nepodařilo je spárovat se zbraněmi ze střelnice,“ vysvětlila policejní mluvčí Ivana Jelínková.

Poslední případ, jenž se odehrál 19. května, dosud není uzavřený. Policisté ho řeší jako podezření z těžkého ublížení na zdraví. Krátce po neštěstí vyrazili na střelnici a zabavili zde desítky zbraní, jež podrobili balistickým zkoumáním. Zároveň dočasně zakázali střelnici provozovat. Výsledky šetření zatím nejsou.

Místo na okraji Chotěšova, které leží za obcí směrem na Stod, do roku 2017 provozoval Miroslav Mašek. V současnosti má střelnici na starosti jeho dcera Martina Rajzrová Burdová. Podle veřejné části živnostenského rejstříku však nemá k této činnosti oprávnění.

Vyjádření Rajzrové Burdové se nám nepodařilo získat, nereagovala na telefonáty ani SMS. Druhé číslo uvedené na webových stránkách sice někdo zvedl, ale nepředstavil se a hovor vzápětí ukončil.

Obyvatelé Chotěšova se obracejí na ombudsmanku

Obyvatelé už jednou proti střelnici protestovali, konkrétně vůči jejímu nedostatečnému zabezpečení. Sepsali petici, jejíž iniciátorkou se stala právě doktorka Klemperová.

Teď společně s manželem podnítila aktivitu znovu. Na 290 občanů se prostřednictvím plzeňské právničky obrací na ombudsmanku Annu Šabatovou. V dokumentu, který má redakce k dispozici, lidé žádají o pomoc s vyřešením problému, neboť mají obavu o své zdraví i svůj život.

„Jejich dosavadní žádosti a podněty byly Policií ČR i Městským úřadem ve Stodě řešeny liknavě a nedostatečně,“ stojí v dopise.

Do situace se chtějí vložit také zastupitelé Chotěšova. Ve středu probírali možná řešení. „Konkrétní kroky ještě nechci prozrazovat, budeme o nich znovu diskutovat. Ideální by bylo, kdyby se střelnice zrušila,“ konstatoval starosta Daniel Koláček.

Lokalita není podle jeho názoru vybraná dobře, opodál jsou nejenom domy, ale i základní škola, vede tudy cyklistická stezka. „Létají sem kulky, což je opravdu velké riziko. Na úřadě leží asi deset centimetrů tlustá složka, ovšem nikdy se nepodařilo viníka usvědčit. Areál je soukromý, na majitele nemáme žádné páky,“ zalitoval starosta.

V minulosti ještě s někdejším vlastníkem Maškem vedení obce komunikovalo. Jednání však vyšla vniveč. „Tvrdil, že jde o konkurenční boj. Říkal, že ho chtějí zlikvidovat lidé ze střelnice, která je opodál, a dělají mu naschvály,“ uzavřel Koláček.