Do vzduchotechniky klubu někdo nalil na koncertu chemikálii, lidé se dusili

  11:30
Špatné sousedské vztahy vyvrcholily v pátek večer v českobudějovickém hudebním klubu Highway 61. Pachatel zaútočil při koncertu chemickou látkou, kterou nalil do vzduchotechniky. Případem se zabývá policie. Podle provozovatele klubu jde o sabotáž.

Klub Highway 61. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Na místě zasahovaly po útoku všechny složky integrovaného záchranného systému. Kapela i účastníci koncertu měli dýchací potíže. 

Spory začaly mírněji. Poškrábané dveře, zalomené sirky v zámku nebo ucpaná vzduchotechnika. Takové potyčky jsou v klubu Highway 61 v Kijevské ulici nedaleko Husovy třídy na každodenní pořádku. Podle provozovatele Jaroslava Brabce má ale vše své meze a tu tentokrát pachatel překročil. „Víme, kdo nám škodí, ale bohužel máme svázané ruce,“ řekl Brabec.

Při pátečním koncertu skupiny St. Johnny pachatel vlil chemikálii do vzduchotechniky a ta se začala šířit celým klubem. Za pár minut se uvnitř nedalo dýchat a návštěvníci museli opustit prostor. Na místo se okamžitě sjeli policisté, hasiči i záchranáři.

„Provedli jsme měření a v současné době čekáme na rozbor, na základě kterého se určí, o jakou chemickou látku se jednalo,“ sdělila MF DNES mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů

Na místě nebyl nikdo vážně zraněn. Podle zjištěných informací se pravděpodobně jedná o čpavek, který se řadí mezi velmi štiplavé plyny a je dostupný téměř v každé drogerii. Celým případem se zabývá policie.

„Aktuálně probíhá vyšetřování a prověřuje se, zda se jednalo o přestupek nebo pachateli hrozí podezření z trestného činu,“ dodal mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Problémy s pachatelem, sousedem, mají provozovatelé klubu od loňského září. „Pravidelně volá na policii, když pořádáme nějakou akci. Už jsme si na to zvykli,“ dodal Brabec.

Autoři: