Chebská hradní artilerie má vzácný přírůstek, repliku husitské tarasnice

  11:48
Unikátní sbírka historických zbraní, které je možné obdivovat v areálu Chebského hradu, získala vzácný přírůstek, repliku tarasnice. Návštěvníci ji mohou vidět v prostorách pokladny.

Kastelán Chebského hradu Tomáš Dostál s replikou husitské tarasnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Tarasnice je středověký kanon. Bývala to poměrně oblíbená zbraň, kterou používali mino jiné i husité. Když postavili vozovou hradbu, tak právě tarasnice šikovně umístili do proluk mezi jednotlivými vozy,“ popsal jedno z doložených využití děla kastelán hradu Tomáš Dostál.

Fotogalerie

Zároveň se pochlubil, že koncem června by se na hradě měl objevit další neobyčejný zástupce středověkých zbraní, a to těžký obléhací kanon zvaný bombarda. Používal se zejména při obléhání měst či opevněných sídel.

„Ono už samotné jméno svědčí o tom, že to byla velká zbraň. Ten kanon dokázal střílet poměrně těžké kamenné či železné koule, které působily na hradbách velké škody,“ popsal dělo kastelán Dostál, který míní, že chebská bombarda se bude návštěvníkům líbit, ačkoli nebude z těch úplně největších.

Chebská hradní artilerie se v současné době skládá z patnácti exponátů. Šest z nich fungovalo jako střelné zbraně, jsou postaveny na využití střelného prachu.

„Tyto zbraně jsou středověké nebo lehce novověké, protože zde máme i hradebnici z období třicetileté války,“ upřesnil Dostál.

Jedinečná sbírka mechanických zbraní

Mechanických zbraní je na hradě celkem devět. V širokém okolí podobná sbírka k vidění není.

„Co se týče střelných zbraní, založených na využití střelného prachu, tak si myslím, že možná každý hrad či zámek nějaký takový kousek vlastní. Ale mechanická artilerie, to je něco jiného. Troufám si říci, že naše sbírka je jedinečná, možná i v rámci celé České republiky. Konkrétně obléhací prak trebuchet, který jsme na Chebském hradě představili před dvěma lety, je skutečný unikát. Nevím o tom, že by někde v Čechách měli tak velký obléhací prak, který je navíc funkční,“ dodal kastelán.

Lidé mohou na Chebském hradě obdivovat různé zbraně