Modernější kamery ohlídají v Chebu parkování, školy i problémovou tržnici

  11:44
Město Cheb plánuje rozšířit a především zmodernizovat kamerový systém. Kamery by měly nově nabídnout nejen kvalitnější obraz v lepším rozlišení, ale i pohled z jednoho místa v několika směrech. Modernizace také umožní lepší spolupráci státní a městské policie.
V Ústí mají strážníci čtyři velíny plné obrazovek, vysílaček a záznamových

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Kamerový systém je zastaralý, neumožňuje zavedení novinek, jako je například program pro rozpoznávání poznávacích značek automobilů nebo třeba instalace inteligentního software, který umí vyhodnotit rizika a upozornit na potenciální problémy ve sledované oblasti. Naši experti by měli do dvou týdnů společně se strážníky a policisty zkontrolovat všechny kamerové body, zhodnotí také jejich umístění a případně navrhnou jiné řešení,“ řekl chebský starosta Zdeněk Hrkal.

Kamera by se podle něj měla objevit například na Svatém Kříži. „Tam je to na základě požadavku policie. Uvažuje se také, že i nově budovanou přístupovou cestu na Švédský vrch bude strážit kamera,“ doplnil Hrkal.

Systém je otevřený a nebude problém v případě potřeby další kamerové body doplnit. „Navíc by měl umět spolupracovat s kamerami, které kraj plánuje v dohledné době rozmístit v okolí škol. Jakmile budou jasné všechny požadavky, dojde na vyhlášení výběrového řízení. Pravděpodobně na podzim by se vše mělo rozběhnout. Předpokládaná cena je kolem dvou milionů korun,“ naznačil starosta Hrkal.

Podle jeho slov by nové a moderní měly být nejen kamery, ale i úložiště a všechny operační programy.

Prvních pět kamer město Cheb pořídilo v roce 1998 v rámci projektu prevence kriminality, hrazeny byly z velké části prostřednictvím dotace z Ministerstva vnitra. V následujících letech „očí“ v chebských ulicích přibývalo, a to zejména na místech, kde byly problémy s vyšší kriminalitou.

V Chebu je osmnáct kamerových bodů městského dohlížecího systému, strážníci navíc mají k dispozici také jednu mobilní kameru, která umožňuje operativní nasazení tam, kde je třeba. Kamery jsou rozmístěny především v centru, kolem nádraží a na sídlišti Zlatý vrch.

Jedna z naposledy instalovaných kamer stráží prostor pod Chebským hradem, dvě pak hlídají nedávno vystavěný sportovní a odpočinkový areál na levém břehu řeky Ohře.