Chata na Vsackém Cábu slouží turistům už 90 let, vodu nosili ze studánky

  17:54
Turistická chata na Vsackém Cábu je kultovním místem Vsetínských Beskyd. Od jejího otevření nedávno uplynulo 90 let. Leží na frekventovaných běžkařských i cykloturistických trasách. V jejím okolí byly v minulosti i skokanské můstky.

Brzy po svém otevření se Vsacký Cáb dočkal roubené přístavby. | foto: Horský hotel Vsacký Cáb

Deset měsíců trvala stavba turistické chaty na Vsackém Cábu. Slavnostní otevření, kterého se účastnil i tehdejší starosta Vsetína Josef Sousedík, se konalo v roce 1928. Účastnilo se ho na osm stovek turistů.

„Vybudovali ji jako opěrný střed túr ze Vsetínska, Valašskomeziříčska a Rožnovska,“ uvedl předseda Klubu československých turistů ve Vsetíně Karel Puszkailer.

Chata tak nedávno odsloužila už 90. sezonu. Původně měla jen hospodu, byt hostinského, sklep, skladiště lyží a několik ložnic. Voda se nosila ze studánky vzdálené 150 metrů.

Fotogalerie

Prakticky zároveň s chatou vznikla i nedaleká mohyla, která měla připomenout 10. výročí republiky a čtyřicet let existence Klubu turistů. Na svém místě stojí stále. Zato skokanské můstky už zmizely.

„Byly tady na vrcholu Cábu dva, patnácti- a třicetimetrový,“ potvrdil bývalý majitel chaty Igor Levč. Historii místa zná dokonale.

Můstky otevřeli v roce 1932, nepřečkaly však válečné roky.

Prvorepublikoví turisté byli velmi aktivní. Vydávali mapy, začali se značením turistických tras, na které se v dalších desetiletích navazovalo. Dnes je tuzemská síť značených tras světový unikát. Takto označili i hlavní hřebenovku Beskyd, jíž je vrchol Cáb součástí.

Velkému zájmu nemohla původní chata stačit, a tak se brzy po otevření přistavovalo. V roce 1936 dostala roubenou verandu.

Ještě v prvním roce války se turistika slibně rozvíjela, stejně jako v období po válce a během totalitního režimu.

Když se po roce 1989 otevřely hranice, zájem o tuzemské turistické cíle opadl. Chata na Cábu se v roce 1991 vrátila zpět turistům.

Potřebovala rekonstrukci, na niž chyběly peníze, a proto ji o pět let později prodali. Od té doby je v soukromých rukách. Rozrostla se ubytovací kapacita, vznikl wellnes, postavili lyžařský vlek.

V zimě od chaty vedou upravované běžkařské stopy, v létě je ideálním místem pro nástup do cyklotras.