Cestujeme jako o život, kufry balí nejvíc senioři

  9:00
Zamlada jsme nemohli, teď si to vynahradíme. Tak přemýšlí stále víc Čechů z věkové kategorie 55 plus.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

České cestovní kanceláře a agentury možná nevěřícně přepočítávají statistiky odpředu dozadu a nazpátek. Ale chyba v počtech není. Lidé si prodlužují letní sezonu, a to nejen na podzim, tedy v říjnu a listopadu. Do zahraničí, a hlavně k moři vyrážejí už v dubnu a květnu. Výjimkou nejsou ani zvyšující se prodeje dovolených v březnu.

„Češi využívají především příjemných předsezonních slev,“ komentuje zájem Simona Fischerová z eTravel. Jen u nich poskočily závazné objednávky na květen v porovnání se stejným obdobím loňského roku o neuvěřitelné tři čtvrtiny. Ještě „divočejší“ blokace zájezdů jsou u eTravelu na červen. Tady si klienti ve srovnání s loňským červnem zatím zabukovali bezmála jednou tolik pobytů. Jak Fischerová dodává, květen a červen jsou velice oblíbené mezi staršími zákazníky, nejen kvůli menším vedrům, ale i klidnějším plážím a letovisků, protože dětem ještě nezačaly prázdniny, a to si pochvalují jak senioři, tak mladší bezdětné páry.

Zájem starších cestovatelů se však letos táhne už víc měsíců. Podle Jana Bezděka z CK Fischer jim prodej předsezonních pobytů vyskočil o patnáct procent v březnu. „Ačkoliv se obecně traduje, že senioři míří spíše do blízkých oblastí kvůli délce pobytu, zjišťujeme, že se to absolutně nedá zevšeobecňovat,“ popisuje mluvčí CK Fischer. Mezi hity patří znovu se navracející Egypt, zákazníci si také vybírají stále víc Spojené arabské emiráty a již tradičně jsou z míst, kam se letí déle, oblíbené Kanárské ostrovy.

Starší lidé kupodivu nechávají v cestovkách stále víc peněz, většinou počítají s tím, že dovolenou neproleží jen na pláži, a hojně dokupují výlety. I když třeba týdenní pobyt na pobřeží Rudého moře v Egyptě vychází nyní už od sedmi a půl tisíce korun, kanceláře počítají, že minimálně polovinu této částky nechají čeští turisté přímo na místě za výlety a aktivní trávení času.

Hotely bez rámusu

Senioři si předem důkladně zmapují, kde budou o dovolené bydlet. Pláž u hotelu bez přecházení silnice, pozvolný vstup do moře a hlavně hotel bez diskotéky. To jsou nejčastější kritéria seniorského výběru. Průměrná letošní cena objednaného „seniorského“ zájezdu je 17 700 korun, o téměř pět set korun víc než loni.

Autor: Pavel Hrabica, Deník METRO