Pozor na výluky, cestování po Moravskoslezském kraji bude náročnější

  11:30
Letní opravy postupně uzavřou několik úseků železničních tratí v Moravskoslezském kraji. Vlaky na nich nahradí autobusy, cestující musejí počítat se zpožděním a kvůli navazujícím spojům vyjet dřív.

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Až půlhodinové zpoždění momentálně může potrápit cestující ve vlaku z Opavy do Ostravy. Mezi Opavou a Hájem ve Slezsku platí výluka a úsekem jezdí náhradní autobusy. Navazující vlakové spoje nečekají. Pozor na výluky na kolejích si v létě musejí dát i lidé na Karvinsku či Frýdecko-Místecku (přehled aktuálních výluk na webu Českých drah zde).

Vlaky mezi Opavou a Hájem ve Slezsku nejezdí kvůli opravám výhybek ve Štítině a údržbě kolejí. Výluka potrvá do 18. července.

„Vlaky mohou být opožděny o zhruba patnáct až třicet minut a v přípojných stanicích nemusí být vždy zajištěna návaznost na přípojné vlaky do dalších směrů. Doporučujeme cestujícím použít vhodný dřívější spoj,“ uvedla k omezení na Opavsku mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Doplnila, že vlaky čekají maximálně deset minut.

Obezřetní by měli být cestující i v dalších částech kraje. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ohlásila na léto i jiné čtyři velké opravy na tratích, jež potrvají v řádech týdnů. Oprava mostů například stojí za přerušením provozu v úseku Dobrá u Frýdku-Místku - Český Těšín, kde uzavírka trati potrvá od 20. července do 5. srpna.

Hodně rušno bude na tratích okolo Frýdku-Místku

Ve stejném termínu se zavře také úsek trati Frýdek-Místek - Dobrá, kde se plánuje výměna kolejnic. Mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem tak budou v celém úseku jezdit náhradní autobusy, a to podle výlukového jízdního řádu. Nebudou zajíždět do zastávky Dobratice, již bude obsluhovat kyvadlová doprava z nedalekých Vojkovic. Lidé musejí také počítat s omezenými možnostmi přepravy dětských kočárků či kol a lidé na invalidním vozíku se mají nahlásit předem.

Od 6. do 19. srpna se pak budou opravovat staniční koleje přímo ve Frýdku-Místku a 6. srpna také začíná výluka mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí. Ta se protáhne na dva měsíce až do začátku října. Jejím důvodem jsou opravy dvou železničních mostů.

V kraji také během léta bude pokračovat modernizace trati Český Těšín - Albrechtice u Českého Těšína a karvinského hlavního nádraží. Začne se pracovat i v úseku mezi Karvinou a Dětmarovicemi.

„V termínu od 13. července do 15. října od sedmi do sedmnácti hodin bude vždy vyloučena jedna kolej a provoz se zde bude řídit výlukovým jízdním řádem,“ upřesnil k úseku Karviná–Dětmarovice mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Vlaky projíždějící tímto místem mohou nabrat znatelné zpoždění a lidé nemusí stihnout další spoje.

Stavební práce se chystají i na karvinském nádraží

Cílem modernizace tratí na Karvinsku je mimo jiné zajištění rychlosti do 120 kilometrů v hodině pro nákladní a do 160 kilometrů v hodině pro osobní vlaky. Předpokládané náklady činí 2,8 miliardy korun.

Určitá omezení se chystají i přímo na karvinském nádraží, jehož opravy jsou součástí projektu.

„Jde o rekonstrukci ostrovních nástupišť mezi kolejemi číslo 1 a 3 a kolejemi 2 a 4 včetně zastřešení obou ostrovních nástupišť. Opraví se také hlavní koleje 1 a 2 a předjízdné koleje 3 a 4 včetně nového systému odvodnění a v nejnutnějším rozsahu i první nástupiště u výpravní budovy. Přístup na nástupiště zajistí nový podchod v místě stávajícího podchodu. Současně bude pro cestující zřízen nový informační systém,“ doplnil mluvčí Illiaš.

Po celé léto také dále budou platit omezení v úseku Louky nad Olší - Český Těšín, kde se v Chotěbuzi rekonstruuje nádraží. Vlaky tak stanicí jen projíždějí a obslužnost nahrazuje kyvadlová doprava.