Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští podnikatelé jsou zavalení byrokracií!

  10:09
Malí a střední podnikatelé tápou v nepřehledné změti zákonů. Zákony jsou pro ně nepřehledné a další přibývající normy do systému přinášejí větší chaos. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Orientaci v normách navíc komplikují výjimky, a téměř neustálá obměna pravidel. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý Rádiu Impuls řekl, že aktuální stav menší podnikatele spíše demotivuje. „Je tady moc regulačních zákonů, moc vyhlášek, moc vyplňování, moc kontrol a ještě se často mění podmínky. Velké firmy si zaplatí za desítky tisíc měsíčně právní kancelář, ale malý lakýrník nebo kominík na to těžko má peníze,“ řekl Dlouhý s tím, že je problém kromě množství zákonů a jejich provázanosti také v počtu výjimek.

Hospodářská komora chce proto podnikatelům pomoct. „Připravujeme právní elektronický servis pro podnikatele, který by poskytoval informace o povinnostech, stahoval předvyplněné formuláře.“ O byrokratickém zatížení moc dobře ví například lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. On sám přiznal, že třeba zrovna ten jeho resort se podnikatelů několikrát ročně ptá na stejné informace. Sice s neefektivním sběrem dat chce bojovat, do konce jeho funkčního období už se to ale prý nestihne. „Příští vláda by hned zkraje měla začít připravovat propojení všech registrů, aby tato zbytečná zátěž zmizela.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: