Hrad Valdštejn bude dva dny zavřený. Obklíčí ho běžci

  16:16
Jan Žižka z Trocnova, loupežnické bandy a poustevník Václav Holan Rovenský mají jedno společné. V dávných dobách obsadili turnovský hrad Valdštejn. Teď se do jejich společnosti přidají orientační běžci. Památka na Zlaté stezce Českého ráje jim poslouží jako základna pro Světový pohár.

Valdštejn | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

„Hlavní závod odstartuje v neděli šestého října,“ řekl Jindřich Kořínek, předseda oddílu orientačního běhu TJ Turnov a autor tratí pro prestižní závod, na který se sjedou nejlepší závodníci z celé planety.

„Světový pohár připravujeme bezmála dva roky a zajišťuje ho dvě stě pořadatelů a dobrovolníků,“ dodal Kořínek.

Kvůli závodům bude hrad uzavřený

Hrad poskytla orientačním běžcům turnovská radnice – současný majitel Valdštejna. Podle pořadatelů se stane vůbec poprvé, že orientační běžci najdou zázemí pro své závody přímo na hradě.

„Kvůli Světovému poháru uzavřeme Valdštejn v sobotu šestého října i v pátek pátého října,“ upozornila Eliška Gruberová, ředitelka organizace Turnovské památky a cestovní ruch.

„Například ve Slavnostním sále Klasicistního domu proběhne tisková konference. Valdštejn patří mezi památky, a tak samozřejmě nepřipadá do úvahy, aby tam pořadatelé něco zatloukali do zdí nebo na ně cokoliv lepili.“

Pro závodníky bude vyhrazené parkoviště v Pelešanech a turisté se tam nedostanou.

„Za uzavření Valdštejna a za dopravní omezení se pořadatelé návštěvníkům Českého ráje omlouvají,“ konstatovala Gruberová.

Český ráj se mezi závodníky těší oblibě

Český ráj je mezi orientačními běžci z tuzemska i zahraničí velmi oblíbený. Čeká na ně totiž trať mezi pískovcovými skalami, kameny a těžká příkrá stoupání a klesání.

Start závodů žen a mužů umístili pořadatelé přímo před hrad Valdštejn. Vítězové by mohli doběhnout do cíle asi za 35 minut.

Valdštejn vznikl v druhé polovině 13. století a díky poloze na pískovcovém skalisku se řadí mezi nejmalebnější památky v Českém ráji.

„Do konce září dorazilo na prohlídku hradu více než padesát tisíc turistů,“ prohlásila Gruberová.