Průlomová dohoda. V části Českého lesa dostane prostor divočina

  7:58
V Českém lese vznikne oblast, kde dostane prostor divočina. Bez lidských zásahů bude ponechán les téměř na 140 hektarech. Dohoda mezi institucemi na ochranu přírody a samosprávou platí po dobu deseti let.

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Je to svým způsobem průlom. Nejenom v Národním parku Šumava, ale už i v sousedním Českém lese přibývají místa, kde dostane prostor divočina. Nově tam vznikly celkem na 140 hektarech oblasti, kde do přírodních procesů nebude člověk zasahovat.

Jedná se přitom o výjimečnou záležitost. K ustavení bezzásahových míst premiérově v Česku pomohla dohoda mezi institucemi na ochranu přírody a samosprávou.

„Je to první veřejnosprávní dohoda, kterou státní ochrana přírody a samospráva uzavřely. Chceme, aby takových dohod a k přírodě šetrných hospodářů bylo co nejvíce. V chráněné krajinné oblasti Český les jsme obdobnou smlouvu podepsali před dvěma lety se společností Kolowratovy lesy a doufám, že další budou následovat,“ prohlásil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) František Pelc.

Právě souhlas samosprávy je přitom pozoruhodný. Například převážná část zástupců obcí na Šumavě vnímá divočinu jako zlo a mluví o nutnosti zachovat přírodu, kde lidé hospodaří.

V oblasti Českého lesa to zřejmě někteří komunální politici vnímají jinak. Přinejmenším starosta Domažlic Miroslav Mach.

Po letité spolupráci zástupci AOPK a města Domažlice podepsali veřejnosprávní dohodu o bezzásahovém území v nejvyšších partiích Českého lesa. Bez lidských zásahů tu bude ponechán les téměř na 140 hektarech v národní přírodní rezervaci Čerchovské hvozdy, v přírodní rezervaci Smrčí a v první zóně Chráněné krajinné oblasti Český les. Dohoda platí po dobu deseti let.

Kromě bezzásahového režimu na vymezeném území také stanoví, jak budou Domažlické městské lesy pečovat o výsadby buku, tisu a jedle. Dohodu podepsali starosta města Miroslav Mach, ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda a ředitel AOPK František Pelc.

Český les je domovem rysa ostrovida i řady vzácných ptáků

„Se správci CHKO obnovujeme přirozenou skladbu lesů. Dohoda je prospěšná pro obě strany. Ochrana přírody má záruku, že se péče o vrcholové partie Českého lesa nebude měnit a my víme, co máme dělat a jakou dostaneme náhradu za omezení hospodaření,“ vysvětluje ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda.

Ve formě zmíněné náhrady město inkasuje několik milionů ročně. „Podpis dohody potvrzuje dobrou spolupráci mezi našimi městskými lesy a správou chráněné krajinné oblasti Český les,“ uvedl starosta Domažlic Miroslav Mach.

„Jedinečné lesy ve vrcholových partiích Českého lesa ukazují, jak pestré byly zdejší lesy v minulosti. Jsou domovem rysa ostrovida i řady vzácných ptáků. Je to jedno z mála míst, kde ještě můžeme sledovat jedinečné přírodní divadlo,“ prohlásil Tomáš Peckert z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Správy CHKO Český les.

Lokality bez zásahu člověka by mohly mít rozlohu 300 hektarů

Řekl, že výhledově by se bezzásahové oblasti v Českém lese mohly postupně spojovat a dosáhnout celkové rozlohy kolem 300 hektarů.

Národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy chrání na 327 hektarech zbytky přirozených ekosystémů horských a podhorských smíšených bučin s výskytem chráněných druhů živočichů.

Národní přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 2000. Přírodní rezervace Smrčí chrání přirozené ekosystémy na 93 hektarech.