V Mostě vystavili vzácné šperky, zdobí je největší broušený granát světa

  14:14,  aktualizováno  19:45
Za přísných bezpečnostních opatření dnes mostecké muzeum vystavilo unikátní soupravu šperků Ulriky von Levetzow, která loni prošla náročným restaurováním. S největší pravděpodobností je to největší světově známý soubor českých granátů, jehož součástí je i největší broušený kus na světě.

Pro veřejnost se expozice otevřela jen dnes a to od 15 do 16.45 hodin. Kvůli bezpečnosti byly klenoty vystaveny ve speciální vitríně hlídané ozbrojenými policisty.

„Podle názoru odborníků patří šperky mezi deset nejcennějších klenotnických prací nacházejících se na území České republiky,“ řekl pracovník muzea Jiří Šlajsna.

Praktická hodnota soupravy činí podle odborníků desítky milionů korun, historická je však nevyčíslitelná.

Sada obsahuje sedm kusů zlatých šperků s 469 českými granáty. Kameny jsou velké sedm a více milimetrů.

Ulrika von Levetzow klenoty zdědila po své matce Amálii. Mylně se kdysi uvádělo, že je dostala od německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, jenž Ulriku velice miloval.

Ve skutečnosti jsou to šperky rodiny hraběte Františka Josefa Klebelsberga, Ulričina nevlastního otce.

„Nevíme, kdo a kdy je vyrobil. Zabývali jsme tím, kde hrabě vzal ty kameny. Předpokládáme, že nechal rozebrat starý šperk a postavit tento, protože jsou na kamenech různé typy výbrusů,“ uvedl vedoucí restaurátorského týmu Radek Hanus.

„Kameny jsou určitě o mnoho desítek let starší než samotný šperk, který musel být unikátní už ve své době. Zkoumáme, jestli nejsou třeba na portrétech Lobkowiczů takto velké šperky, které by mohly být prazákladem soupravy,“ dodal Hanus.

Samotné restaurování se uskutečnilo loni od července do prosince. Příprava na něj však trvala několik let. Stálo půl milionu korun.

„Podařilo se nám prokázat, že klenoty zdobí granáty z Českého středohoří,“ podotkl Hanus s tím, že podmínky pro práci byly velmi specifické.

Šperk totiž nesměl opustit muzeum. Toto pravidlo se porušilo jen jednou, když za doprovodu několika policejních vozů zamířil do Prahy na speciální měření.

Kov na šperku je vysoceryzostní zlato. Chybělo na něm sedm kamenů. Restaurátorům se je podařilo doplnit kameny ze soukromé sbírky. Následně je na starých strojích upravili tak, že jsou od ostatních pouhým okem k nerozeznání. Označili je laserem.

Ulrika von Levetzow, majitelka třebívlického panství, zemřela v roce 1899. Všechen svůj majetek odkázala svému synovci. Ten měl ovšem dluhy a půl roku po její smrti vše prodal městu Most.

To pak klenoty darovalo místnímu muzeu, jemuž patří od roku 1900. K vidění byla souprava už několikrát, dokonce i v zahraničí. To ještě ovšem nebyla známá její celková hodnota.

Před 30 lety byly šperky ukradeny

Ke šperkům se váže dodnes „živý“ kriminální příběh. V roce 1988 je totiž ukradli z muzea v Třebenicích, kam byly zapůjčeny koncem 40. let. Policisté je vypátrali po 172 dnech. Byly zakopané v železničním náspu.

Na krádeži se podíleli tři muži. Všichni byli odsouzeni. Jeden však místo nástupu do vězení uprchl a dodnes se po něm pátrá. Spekuluje se, že si nechal změnit vizáž.

Klenoty se po dnešku opět uzavřou do bankovního sejfu. Nebudou tam však dlouho. Muzeum totiž letos zmodernizuje expozici věnovanou Ulrice, od jejíž smrti právě uplyne 120 let, a otevře ji v listopadu. Šperk v ní bude mít vlastní část.

„Bude umístěný v asi nejbezpečnější vitríně v Česku. Do skla by bylo nutné bouchat asi šest hodin krumpáčem, aby se výrazně poškodilo,“ podotkl Šlajsna.