Českou republiku v noci zasáhl silný mráz

  9:02
V noci na úterý zasáhl Českou republiku silný mráz. Například v osadě Jizerka v Jizerských horách teploměr klesl téměř na minus 25 stupňů Celsia a na Šumavě v Rokytské slati naměřili minus 21 stupňů Celsia.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Za jasné noci padaly teploty hluboko pod nulu i na dalších místech v Jizerských horách. Na Smědavě naměřili minus 20 stupňů, pod minus 15 klesla teplota v Bedřichově nebo na přehradě Souš v Desné.

Velmi chladno bylo i v dalších částech Libereckého kraje, kde meteorologové na řadě míst zaznamenali teploty pod minus deset stupňů Celsia. Deset stupňů pod nulou bylo naměřeno například v Liberci, minus 15 v Harrachově.

Na Vsetínsku se teplota dnes ráno pohybovala od minus 13 do minus 4 stupňů Celsia. V Moravskoslezském kraji na horách očekávají meteorologové teploty kolem minus devíti stupňů.

Na Šumavě bylo nejchladněji na Rokytské slati, kde bylo naměřeno minus 21 stupňů. Na Horské Kvildě klesla rtuť teploměru na minus 18 stupňů.

Téměř minus 19 stupňů naměřili meteorologové v Orlických horách v Orlickém Záhoří.

Vyplňuje se tak předpověď meteorologů, kteří před silnými mrazy varovali. Od středy se na naše území začne nasouvat tlaková níže, která je nyní nad Středomořím. Ta sebou přinese mrznoucí srážky a mlhu.

O víkendu pak začne počasí v Česku ovlivňovat výběžek vyššího tlaku, což v zimě znamená úbytek oblačnosti a pokles teplot. Ten se projeví zejména v ranních minimech, která budou klesat na -6 až -10 stupňů. Přes den se na horách ojediněle objeví sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty by se měly i nadále pohybovat mezi -1 až 3 stupni.