Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko zasáhne vítr o síle orkánu

  6:00
Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silným větrem, který dnes zasáhne celé území republiky. Na hřebenech hor může v nárazech dosahovat rychlosti až 125 kilometrů v hodině, což v Beaufortově stupnici odpovídá rychlosti orkánu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MF DNES

Během dneška bude podle meteorologů zesilovat mírný jihozápadní vítr a bude se měnit na západní až severozápadní. Během odpoledních hodin by měl zesílit a v nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na severu ojediněle až 90 kilometrů v hodině.

Na horách by mě vítr v nárazech dosahovat 110 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 125 kilometrů v hodině. Na jihovýchodě by měla rychlost větru dosáhnout 70 kilometrů v hodině a později večer by měla slábnout.

Varování meteorologů před silným větrem platí pro všechny kraje kromě Jihomoravského a Zlínského, a to na západě od dnešního dopoledne, ve východnějších oblastech od 14 hodin do večera.

Lidé by se neměli vydávat na túry do hřebenových partií hor.

Za frontálním systémem by se mělo podle meteorologů mělo zítra výrazně ochladit a na naše území začne proudit chladný vzduch od severozápadu. Z toho důvodu je pravděpodobné, že v polohách nad 1200 metrů nad mořem se od pátku mohou vyskytovat smíšené nebo i sněhové srážky.