V národním parku lidé nejen odhazovali odpad, ale i načerno přespávali

  12:32
Celkem pět pytlů odpadků po neukázněných turistech vysbírali strážci přírody v národním parku České Švýcarsko. Odhozené věci našli v okolí jednoho ze skalních převisů v lese u Všemil v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, o niž také pečují.

Přístřešek objevený v národním parku České Švýcarsko strážci přírody rozebrali a dřevo odložili v lese, kde po čase zetleje. | foto: Tomáš Salov

„Šlo o různé druhy plastů, zavařovací sklenice, lahve od alkoholu a ohořelé konzervy i množství obtížně rozložitelných vlhčených ubrousků,“ uvedl mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

Odpady uživatelé převisu likvidovali tak, že je ukládali do nedalekých skalních puklin. V převisu navíc strážci odstranili načerno zřízený přístřešek. „Převis byl zjevně opakovaně využíván k nocování a táboření v lese, nacházela se zde i dvě ohniště,“ dodal Salov.

Podle něj je možné v chráněných krajinných oblastech tzv. bivakování, tedy jednoduché přenocování ve volné přírodě bez rozdělávání ohně a odhazování odpadků.

„Nepřípustná je však výstavba rozličných přístřešků a jiných konstrukcí. Proto byl přístřešek strážci rozebrán a dřevo odloženo do lesa k zetlení,“ přiblížil Salov s tím, že převis je navíc součástí archeologické lokality, proto by se zde lidé měli chovat obezřetněji.

„Nacházejí se zde zbytky dehtařské pece, proto by si lidé měli uvědomit, že neuvážené chování tuto lokalitu může poškodit,“ poznamenal Salov.

Letos strážci přírody už odstraňovali načerno zřízená „nocoviště“ i v samotném národním parku České Švýcarsko.

„V národním parku přitom platí ještě přísnější pravidla, zákon zde přímo zakazuje nocování, proto zde návštěvníci nesmí ani bivakovat,“ upozornil Salov.

Každoročně strážci přistihnou několik lidí, kteří se zákazem neřídí. V horším případě jim hrozí pokuta, v lepším případě se musejí připravit na domluvu strážců.

„Vše se posuzuje individuálně. Pokud bychom někoho přistihli v klidovém území, což je někdejší první a tedy nejpřísněji chráněná zóna parku, dostal by pokutu v řádech tisíců korun. V ostatních částech parku bychom to pravděpodobně vyřešili domluvou,“ zmínil Salov.