České podnikatelky pomáhají ukončit dobu plastovou!

  12:36
Hana Němcová spolu se svou kolegyní vytvořila kompostovatelný vak z kukuřičného vlákna. Mohl by v budoucnu nahradit mikrotenové sáčky. Právě látka z kukuřičného škrobu se už dnes používá pro výrobu kompostovatelných kelímků a jednorázového nádobí.

Hana Němcová | foto: Tomáš Kabát, Impuls.cz

Mikrotenové sáčky jsou světové zlo. Vyrábějí se totiž z nekvalitního plastu, který už dál není možné recyklovat. Použité sáčky se proto často likvidují ve spalovnách, nebo končí v oceánech, kde zabíjejí ryby. „Zvířata si často plastový odpad pletou s potravou. Například mikrotenové sáčky považují za medúzy,“ říká Hana Němcová, která se svou kolegyní vyvinula alternativu k sáčkům.

Jde o kompostovatelný vak z kukuřičného vlákna nazvaný Frusack. „To vlákno je vyrobené na bázi kukuřičného škrobu, ze kterého se získává polymléčná kyselina, což je jeden z nejběžněji využívaných bioplastů,“ vysvětluje Němcová v rozhovoru pro Rádio Impuls a doplňuje, že už teď se kompostovatelný vak prodává prostřednictvím internetu. Výroba však zatím probíhá ručně. Automatizace je nákladná a prozatím v nedohlednu.

Ukončit dobu plastovou se snaží i hypermarkety. Lidl přestal prodávat igelitové tašky, Kaufland se podle mluvčí Renaty Majerl snaží vytěsnit i mikrotenové sáčky. „Během příštího roku stáhneme z prodeje například plastové vatové tyčinky, které nahradíme ekologickou alternativou. To samé platí pro plastová brčka a jednorázové plastové nádobí. Jako alternativu k mikrotenovým sáčkům nabízíme už nyní v oddělení pečiva papírové sáčky.“

Jenomže právě tohle řešení je podle Hany Němcové spíš jen na efekt. „Když se spočítala celková ekologická stopa u mikrotenových sáčků a papírových sáčků, tak se zjistilo, že dopad je u na první pohled ekologičtějšího řešení horší, než u těch mikrotenových sáčků. Řešením by tak mohly být opakovaně použitelné obaly.“

Poslechněte si celý rozhovor s podnikatelkou Hanou Němcovou ze záznamu: