Na veletrhu hraček zazářil Liberecký kraj, přivezl i retro traktůrky

  16:24
Na největším světovém veletrhu hraček v německém Norimberku reprezentovali Liberecký kraj na přelomu ledna a února čtyři výrobci. Představili dřevěné hračky, kovové traktůrky nebo herní prvky do parků.

V Norimberku se představili také čtyři výrobci hraček z Libereckého kraje. | foto: Archiv firmy Detoa

„Přijeli jsme ze dvou okresů, ze Semilska a z Jablonecka,“ řekl Jaroslav Zeman, ředitel albrechtické společnosti Detoa, kde vznikají dřevěné hračky.

„V Norimberku se představilo celkem jednačtyřicet českých firem, asi polovinu z nich tvořili výrobci,“ podotkl Zeman.

Veletrh pootevřel dveře do Jižní Koreje

Podle Zemana přilákal veletrh hraček (Spielwarenmesse) v Norimberku skoro tři tisíce firem z celého světa. Stánky firem si každoročně prohlédne 300 až 450 tisíc lidí. „Jde o obrovskou událost, což mimo jiné dokumentují i ceny hotelů,“ tvrdí Zeman.

„Během šestidenního veletrhu rostou, jako kdyby se ve městě hrálo mistrovství světa ve fotbale nebo se tam konala olympiáda. Ale my ani ostatní čeští výrobci hraček si nemůžeme dovolit, abychom na veletrhu v Norimberku chyběli. Ne, že bychom tam uzavírali nějaké nové velké kontrakty, ale upevňujeme lidské i obchodní vztahy s našimi partnery. Ukazujeme také naše novinky. Třeba teď se před námi otevírá zajímavý trh v Jižní Koreji,“ vysvětlil Zeman. 

Detoa letos obdržela od pořadatelů veletrhu čestný odznak za 25 let vystavování na této akci.

„Loni přesáhly naše tržby 105 milionů korun, zaměstnávali jsme 160 až 170 lidí. V současné době se nejvíce prodávají naše dřevěné výchovné a vzdělávací hračky a díly do společenských her,“ uvedl Zeman.

Novinky se nesou na vlně retra

Zeman uvedl, že čtvrtstoletí firmy Detoa na Spielwarenmesse nestačí na semilský Kovap. „V Norimberku Kovap nechybí už dvacet sedm let,“ upřesnil Zeman.

„Kovap se proslavil hlavně kultovním kovovým traktůrkem Zetor na klíček, ročně jich prodá osm tisíc. Letošní norimberskou novinkou Kovapu se stal traktor Schlüter a autobus Route Master, oba v retro stylu,“ sdělil Zeman.

V semilském Kovapu pracuje 44 zaměstnanců a loňské tržby firmy se pohybovaly okolo 26 milionů korun. „V Norimberku nás překvapila velká poptávka po našich výrobcích ze Slovenska,“ prozradil šéf semilského Kovapu Luboš Hošek.

Firmu Beneš a Lát, jež působí na Semilsku, živí především hliníkové odlitky. V roce 2005 ovšem společnost zachránila firmu Vista (bývalý výrobce hraček Kovozávody Semily, pozn. red.) a v posledních pěti letech získala několikrát ocenění Správná hračka.

Udělují ho odborníci ze Sdružení pro hračku a hru, z Asociace hračka, Unie výtvarných umělců České republiky a z Asociace předškolní výchovy. Ocenění si Vista vysloužila za dětské stavebnice, z nich je neznámější Seva.

Dřevěná hřiště míří do Ruska a Číny

Turnovská firma Hřiště hrou vyrábí velké herní prvky do parků a dětských hřišť. Ve světě je znají pod značkou Robinia Bohemia.„Na veletrhu jsem mluvil s obchodním zástupcem firmy Ivanem Vrbkou,“ řekl Zeman.

Na své výrobky používá firma akátové dřevo. Její roční tržby jsou několik desítek milionů korun. Hřiště hrou zaměstnává mezi třiceti až padesáti lidmi. Výrobky také vyváží, mimo jiné do Ruska a do Číny.