Nemoc motýlích křídel není nakažlivá, dokazovala nadaná středoškolačka

  14:00
Ačkoli stále navštěvují střední školu, už rozjíždí vědeckou kariéru. Nejlepší studenti v pondělí získali ocenění v celorepublikové soutěži pro nadané žáky České hlavičky. Uspěly i dvě středoškolačky z Brna, které zkoumaly nemoci.

V letošním ročníku soutěže České hlavičky se výrazně prosadily i dvě brněnské studentky Kateřina Kudličková (vlevo) a Magdaléna Kadlecová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Do pětice nejúspěšnějších se ze 120 účastníků dostala i Kateřina Kudličková, studentka gymnázia v brněnských Řečkovicích, která ve své práci zkoumala neprobádané proteiny.

Na stejné gymnázium chodí i Magdaléna Kadlecová – získala zvláštní cenu poroty za práci věnovanou nemoci motýlích křídel a jejímu vlivu na život pacientů.

Přední čeští vědci však při hodnocení ocenili hlavně přístup její spolužačky. „Zkoumala jsem proteiny, u kterých byla navržena hypotéza, že mohou souviset s rozvojem chronické lymfocytární leukemie,“ popsala svou výzkumnou činnost Kudličková, která disponovala vzorky reálných pacientů postižených touto nemocí a snažila se potvrdit, či vyvrátit hypotézu.

Na projektu pracovala v laboratořích Masarykovy univerzity. „Zjistila jsem, že pacienti, u kterých se objevuje vyšší činnost genů, umírají v souvislosti s onemocněním znatelně dříve než ti, u nichž takzvaná exprese není tak vysoká,“ vysvětluje osmnáctiletá studentka.

Nemoc postihuje výhradně jedince pokročilého věku. Zpočátku má pozvolný nástup, v další fázi nádorové buňky napadnou tkáně, dochází tak ke zvětšení jater, sleziny nebo uzlin.

„Existuje velké množství proteinů. V podstatě je náhoda, že jsme nalezli graf, který nám ukázal, že může existovat souvislost mezi proteiny a leukemií,“ doplňuje skromně Kudličková.

Dívka projektem strávila celé loňské a letošní prázdniny, teď má ve škole dokonce individuální plán. Výzkum ji totiž natolik baví, že nekončí.

„Jsem třeba týden v kuse v laboratoři,“ povídá. Jejím snem je studovat medicínu společně s přírodovědeckou fakultou. „Chtěla bych být lékařkou, která má možnost pracovat v klinickém výzkumu,“ objasňuje svůj plán.

Vytvářela videa, prezentace a brožury

Její spolužačka si jako téma zvolila nemoc motýlích křídel, která je pro mnohé stále velkou neznámou. Kadlecová se tak rozhodla bojovat s lidskou neinformovaností a „zničila“ pověru, že pacienti s touto chorobou jsou nakažliví.

„Jsou to normální lidé. Není potřeba, aby například děti chodily do zvláštní školy. Okolí ničím neohrožují, jsou mentálně v pořádku. Není důvod se jich bát, nebo dokonce štítit,“ vypráví sedmnáctiletá studentka.

Kadlecová si nejprve povídala s pacienty, poté tvořila nejrůznější videa, prezentace a informační brožury, které chce dále předávat. Ve své práci také tvořila návrhy na zvýšení péče o nemocné.

„Pacienti s nemocí motýlích křídel mají velmi křehkou kůži. Když dojde třeba jen k nepatrnému tlaku, na těle se jim vytvoří puchýře. Jsou dosti bolestivé a musí se neustále ošetřovat,“ osvětluje nemoc studentka.

S onemocněním žije v Česku zhruba 300 lidí, jediné specializované centrum je v Brně. A právě s charitativní organizací Debra se dívka rozhodla spolupracovat. Materiály, které vytvořila, bude organizace nadále využívat.

„Díky Debře jsem se také seznámila s rodinou jednoho pacienta, s kterou jsem byla téměř dennodenně v kontaktu a pomáhala jsem jim. Za tu dobu jsem se s nimi velmi skamarádila,“ popisuje Kadlecová.

Do styku přicházela ale i s dalšími pacienty. A ani ona se svým projektem nekončí, dál v organizaci působí jako dobrovolnice. „Kdykoliv se vyskytne nějaký problém nebo někdo potřebuje pomoct, jsem tu,“ usmívá se dívka.

Kromě brněnských zástupkyň se blýskli i studenti z jiných měst. Své zastoupení má Praha, Jičín, Pardubice a Přelouč. Letošní laureáti se zaměřili třeba na nebezpečné kvasinky, vývoj počítačového softwaru zaměřeného na zájemce o matematiku, biočip pro diagnostiku plicních onemocnění nebo na dějiny židovského školství.

Autor: