Z českobudějovické školy odcházejí učitelé. Vedení přineslo chaos, tvrdí

  15:57
Z českobudějovické Základní školy Dukelská odchází na konci školního roku dvanáct učitelů. Některým z nich vadí nulová koncepce, rušení aktivit a neschopnost vedení naslouchat. Radnice situaci prošetřuje a ředitel už za ně našel náhradu.

Základní škola stojí v Dukelské ulici v centru Českých Budějovic. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Podle slov kantorů trvá nespokojenost tři roky. Doposud zůstávali kvůli dobrému kolektivu a práci, která je bavila. Nyní jim ale došla trpělivost.

„Nové vedení vneslo do školy organizační chaos, nulovou koncepci, rušení stávajících a fungujících aktivit a akcí. Nepodporuje další vzdělávání pracovníků, využívání moderních technologií ve výuce, nové projekty, trendy směřující ke zlepšení spolupráce se žáky. Vedení není ochotno naslouchat, s vyučujícími hovořit a spolupracovat. To vše, dle našeho názoru, škodí žákům, jejich rodinám i nám,“ uvádí sedm nespokojených učitelů v prohlášení, které MF DNES zaslali e-mailem. Všichni si přáli zůstat v anonymitě.

Jeden z členů učitelského sboru, který si rovněž nepřál uvést jméno, popsal, že do příchodu současného ředitele Zdeňka Hniličky byli učitelé na škole motivovaní ke zvyšování své kvalifikace, účasti na projektech či vytváření nových akcí.

„Byli jsme kooperující tým podporovaný vedením, což žáci jistě vnímali. S nástupem nového vedení došlo ke změnám, které se pro nás postupně staly nepřijatelné. Důvodem toho, že jsme školu neopustili již dříve, byli milí žáci, jejich rodiče, parta učitelů a spousta práce, kterou jsme na této škole udělali. Tento rok jsme dospěli k tomu, že vize na zlepšení není a nebude,“ popsal.

Ředitel školy nařčení odcházejících kantorů odmítá

Ředitel školy MF DNES sdělil, že už věc okomentoval Českému rozhlasu a nechce se k ní vyjadřovat. Přeje si, aby se rozruch uklidnil a nedělala se z něj senzace.

„Myslím si, že komunikace se všemi vyučujícími probíhá zcela standardně. Každý učitel, který měl nějaký problém, přišel a problém se řešil,“ sdělil Hnilička Českému rozhlasu s tím, že nařčení odcházejících kantorů odmítá. Zároveň dodal, že někteří z nich jako důvod ukončení spolupráce uvedli například přestup na střední školu kvůli profesnímu růstu.

„Navzdory šířeným informacím nikdo z nás neodchází z důvodu budování zářné kariéry, vlastní pohodlnosti či nutnosti mít pracoviště blíže bydlišti,“ argumentují učitelé v prohlášení.

Město, které je zřizovatelem školy, chce zjistit skutečný stav, takže se situací začalo zabývat. „Vnímáme, že odchod tak velkého počtu kantorů není standardní. Odchází jich dvanáct, to je pravda. Na druhou stranu některé učitelky půjdou na mateřskou dovolenou, proto ne všechno jsou odchody zapříčiněné stavem na škole. Je tam řada jiných objektivních důvodů. Číslo je ale i tak poměrně velké. Reagovali jsme na to několika kroky,“ konstatoval náměstek primátora pro školství Viktor Vojtko (STAN).

Učitelé vyplnili dotazníky

Ten se proto sešel s rodiči, učiteli, kteří odchází, a komunikuje i s ředitelem školy. „K tomu jsme provedli anonymní dotazníkové šetření mezi pedagogickým sborem. Zároveň se konalo setkání s rodiči žáků z osmých tříd, kteří jsou logicky znepokojeni, protože jejich děti čekají příští rok přijímačky na střední školy. Dělají se také standardně kontroly z odboru školství a jsme domluveni také s Českou školní inspekcí, že se na situaci podívá,“ popsal Vojtko.

Radnice chce rozklíčovat současný stav. Přeje si ho uklidnit a vyřešit. Za odcházející učitele už ředitel podle Vojtka sehnal adekvátní náhradu.
Až skončí všechny plánované kontroly, bude radnice řešit případná nápravná opatření.

„Myslím, že dotazníkové šetření, které se týkalo klimatu, dobře rozkrylo některé části problémů. Situace je vyhrocená, o čemž svědčí odchody. Na stranu druhou se z toho nedá říct, kdo je viníkem. Je to záležitost, která jde ze všech stran. Jsme připraveni školu podpořit, aby se klima ve škole zlepšilo. Na finální řešení je třeba počkat, až budou hotové kontroly,“ řekl Vojtko.

Autor: