Česká republika je patnáctou nejbohatší zemí v EU. Blahobyt tomu ale neodpovídá.

  8:47
Ekonomický vývoj České republiky by se dal v posledních letech popsat jako postupné bohatnutí. Podle nejnovějšího srovnání v hrubém domácím produktu (HDP) na obyvatele, který vypracoval evropský statistický úřad Eurostat, Česko nedávno překonalo Portugalsko nebo Řecko a pomalu dohání u Španělsko nebo Itálii. Tento ukazatel se tak pohybuje na 89 procentech průměru Evropské unie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nejbohatší zemí zůstává i nadále Lucembursko, které je na tom skoro třikrát lépe než Česko.

Podle daných dat se Česká republika pohybuje v přepočtu HDP na obyvatele na patnáctém místě, solidní tempo růstu si naše ekonomika udržuje i podle českých statistiků, podle kterých HDP ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostlo o 2,4 procenta.

Hůře než v HDP na obyvatele si země vede v životní úrovni, ve které za evropským průměrem zaostává téměř o pětinu. Češi si tak mohou dovolit nakoupit o osmnáct procent méně zboží a služeb než průměrný Evropan. Podle Eurostatu se ale situace v Česku lepší, ještě v roce 2015 si mohli v porovnání s běžným Evropanem nakoupit pouze 78 procent zboží a služeb.

Podle ekonomů tento momentální ukazatel vychází z toho, že je v Česku nízká nezaměstnanost a firmy se o zaměstnance přetahují vyšší nabídkou platů. A jak vyplývá ze statistiky, platy pak zaměstnanci ochotně utrácejí.